Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Výsledky Speed Marathonu: Pokuty za 1,4 milionu a přes pět tisíc zkontrolovaných vozů

Autor: VaB, ČTK - 
25. dubna 2023
18:15

Téměř 2800 přestupků zjistili policisté v pátek během bezpečnostní akce, při které se zaměřili na dodržování rychlosti na silnicích v Česku. Ačkoli byla veřejnost o kontrolách a stanovištích hlídek dopředu informována, většina zjištěných přestupků se týkala porušení stanovených rychlostních limitů. Policisté jich zaevidovali 2146. Z toho 1996 případů s pokutami v hodnotě 1,4 milionu korun projednali na místě.

Více než 700 policistů v pátek zkontrolovalo na tisícovce míst v Česku 5226 aut. Vedle případů překročení povolené rychlosti hlídky mimo jiné zjistily u 14 řidičů řízení pod vlivem alkoholu a u 13 pod vlivem drog. V 92 případech řidiči porušili zákaz držet za jízdy telefon. Osmdesátka přestupků se týkala nepřipoutání se řidiče nebo spolujezdců a v pěti autech nebylo dítě připoutané do autosedačky.

Na letišti nebo na vodě

Do výběru lokalit, kde policisté kontrolovali projíždějící auta, se zapojila i veřejnost. Podle nedávného vyjádření ředitele dopravní policie Jiřího Zlého mezi vybranými místy byla nejen ta, kde řidiči překračují maximální povolenou rychlost, ale i ta, která mohou být riziková pro nejzranitelnější občany. Tedy v obcích, kolem škol, nemocnic, domovů seniorů či nákupních center. Byly to také výjezdy z účelových komunikací či příjezdové cesty k nemovitostem.

Do návrhů se dostalo i několik vtipných míst, kde by policie měla měřit. „Policisté zaznamenali například návrh občanů na měření rychlosti na letišti, v lese mezi stromy nebo na řece. Jednalo se však pouze o ojedinělé případy,“ popsala mluvčí policie Irena Pilařová.

Rychlost jako nejčastější příčina nehod

Nepřiměřená rychlost patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. Loni byla hlavním důvodem u zhruba 12.000 nehod, což je přes 15 procent všech dopravních nehod. Zároveň byla rychlá jízda příčinou více než 43 procent smrtelných dopravních nehod. Kvůli rychlosti za volantem loni zemřelo 180 lidí.

Video  Měření na Strakonické. (21. dubna 2023)  - Blesk.cz - David Malík
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání