Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

Kanibal Dahmer, vraždící spolubydlící nebo děsivá sekta: Nejlepší netflixové krváky podle skutečných událostí

 • Autor: pma - 
  18. 11. 2022
  05:00

  V posledních letech zažívají obrovský boom kriminální dokumenty a seriály inspirované skutečnými případy. Zvláště tedy ty, které produkuje platforma Netflix. Za poslední rok svým divákům představil hned několik povedených mini-sérií, které uhranuly miliony lidí po celém světě. Viděli jste všechny z výběru Blesku?

 • 1.Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera

  Proč rádi sledujeme true crime seriály? Proč rádi sledujeme true crime seriály? | Profimedia.cz

  Bez pochyby největšímu úspěchu se v posledních týdnech těší desetidílný seriál o americkém sériovém vrahovi a sexuálním delikventovi Jeffrey Dahmerovi, též známém jako Kanibal z Milwaukee, kde v roli psychopata exceluje herec Evan Peters. Jeffrey Dahmer v letech 1978 až 1991 brutálně zavraždil minimálně sedmnáct mladých mužů. A bohužel neskončil jen u toho.

  Dahmer byl velmi inteligentní a své činy si podrobně plánoval. První mord spáchal ve svých osmnácti letech, kdy zabil mladého stopaře, kterého umlátil činkou a jeho tělo pak zakopal na zahradě. Poté si dal od vraždění na pauzu. To, co následovala po ní, ale šokovalo i zkušené kriminalisty.

  Nejmladší Dahmerovou obětí se stal teprve čtrnáctiletý chlapec Konerak Sinthasomphone, kterému maniak zaživa provrtal lebku a nalil do mozku kyselinu. V seriálu je mimo jiné pravdivě vyobrazena pasáž, kdy se mladíkovi podaří z vrahova doupěte utéct. Nebýt ovšem pochybení policie, mohl se Konerak před brutální smrtí uchránit.

  Vrahova zrůdnost neměla konců. Dahmer s některými svými obětmi po smrti souložil, nad některými onanoval. U jiných si zase nechával části těl a končetin jako trofeje. V lednici ve svém bytě si dokonce schovával lidskou hlavou a v mrazáku měl i srdce. Jiné části těl si zase vařil a jedl.

  Jeffrey Dahmer byl nakonec odsouzen za 15 vražd k patnácti doživotním trestům. Za mřížemi ale dlouho nepobyl. Na konci listopadu roku 1994 byl usmrcen svými spoluvězni.

 • 2.Modlit se, Poslouchat a neodmlouvat

  Modlit se, Poslouchat a neodmlouvat - Netflix 2022 Modlit se, Poslouchat a neodmlouvat - Netflix 2022 | Profimedia

  Platforma Netflix kromě zdařilých seriálů a filmů vyniká i skvělými dokumentárními minisériemi. Diváky šokoval letos v létě i čtyřdílný dokument Modlit se, Poslouchat a neodmlouvat.

  V něm scénáristé postupně odkrývají zrůdnosti, které se v minulých letech udály ve Fundamentalistické církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů (FLDS ). Mezi členy této církve bylo naprosto běžné mnohoženství a to i mezi rodinnými příslušníky. Často i velmi mladé dívky, které byly ještě dětmi, byly nuceny k sexuálním zvrhlostem s muži, kteří by mohli být jejich dědečci. 

  Celou sektu ovládal a řídil Warren Jeffs a po „svých“ lidech, hlavně tedy ženách, požadoval naprostou oddanost a poslušnost. Žádná z žen nesměla porušit předepsanou pastelovou barvu šatů či nosit jiný než povolený účes, který se skládal ze zvláštních zapletených copů. Zástupkyně něžného pohlaví musely zkrátka v FLDS být milé, neustále usměvavé a připravené na to, aby se jednou mohly stát tou nejlepší ženou pro proroka, Warrena Jeffse. Ten měl dle dokumentu 78 žen, z toho 24 z nich bylo pod hranicí zletilosti.

  V dokumentu zazní i velmi niterné výpovědi žen a mužů, kteří ze sekty dokázali vystoupit a začali žít mimo zvrácený svět FLDS a Warrena Jeffse. Ten si od svého zatčení v roce 2006 odpykává doživotí a nárok na podmínečné propuštění bude mít v roce 2038.

 • 3.Otec náš

  Lékař Donald Cline svým pacientkám namísto spermatu partnera při umělém oplodnění dával své. Zplodil desítky dětí. Lékař Donald Cline svým pacientkám namísto spermatu partnera při umělém oplodnění dával své. Zplodil desítky dětí. | netflix

  Dalším zajímavým počinem je i devadesátiminutový dokument s názvem Otec náš, který platforma představila v květnu tohoto roku. Snímek přibližuje šokující příběh gynekologického lékaře, který byl obviněn z desítek oplodnění svých pacientek bez jejich souhlasu.

  Ženy, které za odborníkem Donaldem Clinem chodily s žádostí o umělé oplodnění, neměly nejmenší ponětí o tom, že chlípný doktor zamění sperma jejich manžela či přítele za své. Dle dokumentu zvrhlý lékař zplodil před devadesát nevlastních potomků. „Je to skoro dokonalý árijský klan, je to nechutné,“ nechá se v dokumentu slyšet jedno z Clinových dětí.

  Paradoxem ovšem zůstává, že za své činy gynekolog nikdy nebyl tvrdě trestán. Za maření a vyšetřování a za lhaní o použití vlastního spermatu dostal pokutu pouhých 500 dolarů a přišel o lékařskou licenci. Od roku 2009 by měl být v důchodu.

 • 4.Hříchy naší matky

  Hříchy naší matky - Zabila matka zblázněná sektou své děti? Hříchy naší matky - Zabila matka zblázněná sektou své děti? | Facebook, Rexberg Police Department

  Na podzim Netflix uvedl i mrazivou třídílnou sérii s názvem Hříchy naší matky. Kolem Lori Vallowové, oddané věřící z amerického Idaho a milující matky, se totiž stalo tolik podivných věcí, že se nemohlo jednat o náhodu.

  Nejprve byl v červenci roku 2019 zastřelen její bývalý muž Charles Vallow. Poté za záhadných okolností zemřel i Lořin bratr Alex Cox. Krátce nato smrt postihla i bývalou ženu Lořina nového partnera Chada Daybella, spisovatele který se ve svých knihách věnoval náboženské tématice a konci světa. To oslnilo i Lori, která se přidala do sekty Církve Ježíše Krista Svatých posledních dní a věřila, že brzy přijde soudný den.

  Minisérie však poukazuje na to nejhorší, k čemu v případě Lori Vallowové došlo. Na podzim roky 2019 byly naposled spatřeny její děti, tehdy sedmiletý Joshua a sedmnáctiletá Tylee záhadně zmizeli a nikdo nevěděl, kde se Lořiny děti mohou nacházet. Až do června roku 2020, kdy byla jejich těla nalezena na pozemku nového partnera jejich matky, Chada Daybella.

  V dokumentu se diváci dozví další mrazivé podrobnosti, které případ Lori Vallowové přibližují, jako jsou například výpovědi jejího přeživšího syna Colbyho, který se dodnes nedokáže smířit s tím, že se jeho matka podílela na smrti jeho sourozenců. Jak to se sektářskou matkou a jejím partnerem dopadne, určí v následujících měsících až soud.

 • 5.Nejhorší spolubydlící

  Americká vražedkyně Dorotha Puenteová vraždila své nájemníky! Americká vražedkyně Dorotha Puenteová vraždila své nájemníky! | Profimedia

  V březnu tohoto roku uvedl Netflix první řadu seriálu s názvem Nejhorší spolubydlící. Ta má diváky donutit přemýšlet nad tím, s kým žijeme pod jednou střechou.

  Dokumentární seriál sleduje příběhy čtyř různých bývalých spolubydlících, kteří se všichni snažili zakrýt svou velmi temnou minulost. První díly se zaměřují na Američanku Dorotheu Puenteovou, která provozovala penzion v Sacramentu v Kalifornii a byla obviněna z vraždy nejméně devíti bývalých nájemníků, kdy mnoho z nich byli senioři či mentálně postižení.

  Divákům je ale přiblížen i příběh vysokoškolské studentky Maribel Ramosové. Tu měl jako poslední vidět její podivínský spolubydlící KC Joy, který byl následně odsouzen z její vraždy. Další příběhy zvláštních a děsivých spolubydlících zjistíte v dalších dílech dokumentární mini-série.

 • 6.Krvavá Sally

  Kulturistka Sally McNeiová zabila na Valentýna svého muže. Kulturistka Sally McNeiová zabila na Valentýna svého muže. | reprofoto youtube

  Zřejmě asi nejnovějším krimi počinem na platformě Netflix je třídílný dokumentární seriál Krvavá Sally. Divákům je představen život úspěšné a známé kulturistky Sally McNeiové. Stěžejním tématem celého seriálu je však svátek svatého Valentýna v roce 1995. Tehdy Sally brokovnicí zastřelila svého manžela Raye McNeila.

  Za vraždu druhého stupně byla v březnu roku 1996 odsouzena na 24 let za mřížemi. Brány vězení kulturistka opustila po uplynutí trestu v květnu roku 2020. Diváci se v dokumentu dozví nejen osobní informace z úst rodiny či známých, ale i samotné vražedkyně Sally, která se krátce po propuštění z věznice znovu vdala.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání