Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Kristýna natočila pád ledovce, který zabil oběť z Česka! Hrozivé video a slova hrůzy

Autor: jel, ČTK - 
4. července 2022
10:55

V neděli došlo k tragické události v italských Alpách. V blízkosti vrcholu Marmolada se sesunul ledovec. Jeho pád zabil šest lidí a několik dalších zranil. Jedna z obětí je podle místních medií z České republiky. Svědkyně Kristýna popsala, že se v první chvíli domnívali, že jde o letadlo. 

Neštěstí si zatím vyžádalo šest životů a minimálně osm zraněných. Podle některých zdrojů je zraněných devět. Dalších asi šestnáct osob se pohřešuje. Podle deníku Il Messaggero jsou mezi nimi Italové, Němci, Rumuni a Češi. 

Zatím se navíc nepodařilo identifikovat všechny oběti. II Messaggero uvedl, že zahynout měli tři Italové a jedna osoba z Česka.

Pozemní záchranáři byli v neděli večer kvůli možnému dalšímu sesuvu ledovce z místa odvoláni, pět nasazených helikoptér pátralo dál. Přes noc se v pátrání pokračovalo s pomocí dronů a termokamer.

Hrůznou událost viděla z bezprostřední blízkosti Češka Kristýna, která své svědectví zveřejnila na sociální síti twitter. „To, co začalo jako úžasný výlet s krásným výhledem z Marmolady v Itálii, se bohužel změnilo v den, na který nikdy nezapomeneme. Na začátku jsme si mysleli, že přilétá letadlo,“ popsala svědkyně na internetu. 

Pro Seznam Zprávy následně doplnila, že když začali po letadle pátrat, uviděli velký oblak a došlo jim, že jde o lavinu. „Viděli jsme, že to minulo chatu, a doufali, že tam nikdo kolem nebyl. Jenže jsme viděli, že kolem ní různě chodili lidé,“ dodala s tím, že pak už na místo letěly vrtulníky a začala záchranná akce. 

Zachránil je osud!

Podnikatel Andrea Gambogi a jeho manželka Tiziana milují trekové výlety a momentálně cestují právě po italských Alpách. Měli totiž v plánu zdolat horu Marmolada a v sobotu se pohybovali přesně v místech, kde o den později došlo ke katastrofě. Když si později přečetli strašlivou zprávu, byli v naprostém šoku. 

„S horolezectvím mám velké zkušenosti, účastnil jsem se i expedic do Himalájí, měli jsme proto vhodné vybavení,“ popsal Andrea pro deník La Nazione. Když však dorazili do jedné z chat, která leží po cestě na vrchol, zjistili, že podmínky jsou opravdu špatné. „Rozhodli jsme se proto dál v cestě nepokračovat, což nám nejspíš zachránilo život. Osud nás zachránil,“ doplnil podnikatel.

Fatální pád ledovce šokoval i zkušené záchranáře. „Něco takového jsem na Marmoladě ještě neviděl. Nebyla to obvyklá zimní lavina, druhý nebo třetí stupeň; to byla příroda. Pokud bychom chtěli provést srovnání se stavbou, mohli bychom mluvit o selhání konstrukce,“ řekl agentuře ANSA jeden ze záchranářů. „Je jasné, že jde o meteorologickou záležitost, kterou nedokážou předpovědět ani ti nejlepší průvodci,“ dodal.

Video  Pád ledovce na vrcholu hory Marmolada v italských Alpách  - Alpine-Adriatic Meteorological Society
Video se připravuje ...

 

eiben ( 4. července 2022 19:11 )

A co tam ti blazni delali?

frantacizek ( 4. července 2022 14:26 )

nevím, jestli v tuhle roční dobu je dobré konat pěší túry, prý tam bylo rekordních 10 stupňů, což tady kolega níže v diskuzi zdůvodňuje jako standard, který se opakuje v cyklech údajně..

frantacizek ( 4. července 2022 14:24 )

a ta rostoucí hladina oceánů...to je evoluce předpokládám, ve tvém výkladu..

krapotkin ( 4. července 2022 11:53 )

Období tání ledovců v době oteplování (je to cyklus opakující se po mnoho miliónů let) je věc naprosto běžná a lidstvo na to nemá žádný vliv.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání