Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Smrtící virus je v Česku! Armáda zasahuje!

22. června 2007
02:00

První případ, kdy se virus ptačí chřipky objevil v chovu, likvidovali vojáci na krocaní farmě Zálší na Orlickoústecku

Vojenské manévry na Orlickoústecku! Desítky vojáků v protichemických oblecích, omezení pohybu místních obyvatel, zákaz vstupu ostatním, totální uzávěra v okruhu deseti kilometrů. Všechno kvůli dvěma písmenům a dvěma číslům, která nahánějí hrůzu. H5N1. Tak se značí virus ptačí chřipky, který může zabít i člověka. A právě ten vraždil na zdejší krocaní farmě Zálší. Ptačí chřipka se tak v Česku vůbec poprvé objevila v chovu. Farmu včera ráno obsadilo 80 vojáků a čtyři hasičské jednotky. V tu dobu už několik stovek z původních 6000 krůt a krocanů bylo po smrti. Zbylé vojáci usmrtí plynem. Mrtvou drůbež nakládají do kontejnerů a vozí do kafilerie v Žichlínku. "Předpokládám, že likvidaci uhynulé drůbeže, asi dva tisíce kusů, dokončíme dnes, zítra se budou usmrcovat a odvážet živé krůty, v sobotu bude celý areál vydezinfikován," odhadl včera František Bartoš, předseda představenstva postižené farmy. Nakažení krocani se nedostali do obchodní sítě. "Prodávali bychom je až za měsíc a půl, když by měli 18 kilogramů. Nyní mají deset kilo," řekl Bartoš. Utraceno bude i 930 kusů drůbeže z Tisové. V pásmu tří kilometrů se provede soupis veškeré drůbeže. Pro chovatele od včerejška platí zákaz chovu drůbeže ve volném výběhu. V území 10 kilometrů kolem nálezu bude rovněž zakázán přesun drůbeže, vajec či podestýlky. Okruh se týká oblasti Chocně, Brandýsa nad Orlicí, Vysokého Mýta i okraje Litomyšle, kde je asi 350 tisíc kusů drůbeže. "Předpokládáme, že zdrojem nákazy byla podestýlka ze stohu, který byl mimo areál blízko rybníka," uvedl Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy s tím, že podestýlka tam mohla být kontaminována trusem volně žijících ptáků. První případ ptačí chřipky se v ČR objevil v březnu 2006, poté bylo zaznamenáno dalších 13 výskytů. Vždy šlo o volně žijící ptáky - labutě, které byly nakaženy člověku nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1.


Tak by mohl ještě virus zmutovat Další hrozba. Zmutování kmene viru ptačí chřipky do formy přenosné z člověka na člověka. Pokud se tak stane, dojde k tomu pravděpodobně přes jiného živočicha, předpokládá se, že přes prase. 1) Nakažení ptáci přenesou virus H5N1 na člověka 2) Pokud má člověk běžnou "lidskou" chřipku, ta se může dostat do prasete 3) Prase bude pravděpodobně fungovat jako mixační nádoba 4) S pomocí lidského viru dojde k přizpůsobění viru ptačí chřipky na slizniční buňky nosohltanu člověka. Virus tak zmutuje. 5) Ptačí chřipka se může šířit mezi zvířaty. Dostane ji tak i prase.
Virus zabil už 193 lidí Na 193 lidských životů si již vyžádal po světě virus H5N1. Poslední případ je ze včerejšího dne, kdy ve Vietnamu zemřela na ptačí chřipku žena (28). Podle hygienika Vladimíra Polaneckého se dosud Evropané od nemocných ptáků nenakazili virem H5N1. Na konci května ohlásila Velká Británie, že čtyři lidé onemocněli ptačí chřipkou. Jednalo se o lehčí formu - vir H7N2, který je méně nebezpečný.
Tamilfu a Relenza: Vyléčí ptačí chřipku? Přípravek Tamiflu je antivirovým preparátem v tabletách, který umí bojovat s ptačí chřipkou. Není však jejím konečným a stoprocentním lékem. V těle funguje jen jako prostředek, který dokáže 'nakopnout' imunitu organismu. Podobně je na tom i inhalační Relenza. Její použití je však omezeno jen pro určitou skupinu lidí. Nemohou ji třeba astmatici. Vakcína pro lidi zatím neexistuje. Její výroba může začít až v okamžiku, kdy by došlo ke zmutování viru do formy přenosné na člověka. V současnosti je pouze vakcína pro drůbež.
Několik základních rad, jak se nákaze bránit * Nedotýkat se uhynulých ptáků - v případu nálezu zavolat policii nebo veterináře * Nesahat na ptáky, kteří vypadají nemocně - mají načepýřené, neudržované peří, drží se stranou hejna, poposedávají * Při úklidu dát pozor při odstraňovaní ptačího trusu (v něm virus H5N1 přežívá). Nebezpečné by mohlo být i vdechnutí prachu z trusu * Virus H5N1 se přenáší tělními tekutinami, je proto nutná obezřetnost při zabíjení, kuchání a škubání ptáků, zvláště vodních divokých * Omezit konzumaci drůbežího masa není vhodné, ale je nutné dbát na to, aby maso bylo tepelně zpracované. Virus se ničí při 70 °C. Není proto dobré konzumovat maso, které je ve svém středu ještě růžové. * U vajec se doporučuje nekonzumovat ta, která nejsou kontrolovaná hygienou. Jíst by se měla pouze dobře tepelně opracovaná.
Lidé z Tisové byli překvapeni Policejní vůz blokující bránu do Zemědělského obchodního družstva Zálší a překvapení zaměstnanci. To byl obrázek včerejšího rána v Tisové u Vysokého Mýta. Lidé byli z nastalé situace zoufalí. "Slepice jsem zavřela, jak jsem se to dozvěděla. Mám sedm malých a asi 15 velkých," řekla Jana Křížová z Tisové. Ráno se ještě mohly pohybovat i po silnici kolem farmy. Po sedmé ráno se objevili vojáci a najeli do areálu, kde začali stavět dekontaminační linky pro lidi i techniku. Další ránu do psychiky utrpěli místní, když před desátou policie uzavřela komunikaci z Tisové do Hrušové. Ještě než nastala po třetí odpolední likvidace celého chovu, přišla ta nejkrutější zpráva. Krocany na farmě zabil vysoce patogenní virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i člověku. Pro mnohé místní se v tu chvíli jejich svět poklidné vesnice zhroutil.

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud