Smutné tablo policejního pátrání: Míša, Ivana, Honzík a další děti se domů nikdy nevrátily

 • Autor: ČTK,jel - 
  7. 6. 2020
  05:00

  Česká policie denně obdrží v průměru 20 oznámení o ztraceném dítěti. Většinu z těchto dětí vypátrá do několika minut nebo hodin. Pátrání ročně vyhlašuje po zhruba 2000 dětech. Právě pohřešované děti si celý svět připomíná 25. května na tzv. Pomněnkový den.

  25. května 1979 se v New Yorku ztratil šestiletý chlapec Etan Patz, když ráno odešel do školy, bohužel byl nalezen zavražděný. Tento příběh vedl v roce 1983 bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana ke stanovení Dne pohřešovaných dětí jako vzpomínku na tohoto chlapce. Chtěl tím upozornit na závažnou problematiku ohrožení dětí.

  Od roku 2002 si tzv. „Pomněnkový den“ připomínáme také v Evropě. Právě květina pomněnka jako symbol tohoto smutného dne vystihuje nejlépe slova „Nezapomeň na mě“. 

  Hlavním cílem Mezinárodního dne ztracených dětí je rozšířit a prohloubit spolupráci organizací celého světa zabývajících se případy pohřešovaných dětí, zvýšit podvědomí lidí prostřednictvím médií, přednášek a osvětových kampaní. Neziskové organizace pomáhají policistům navazovat kontakty s profesionálními pátrači, aby bylo možné je využít k rychlé a efektivní spolupráci v případě zmizení dítěte.

  Počet pohřešovaných dětí po celém světě je alarmující. Každoročně se i v České republice ztratí stovky dětí a několik desítek bohužel policie nedopátrá, i když podle světových statistik jsou čeští policisté nejlepší v Evropě. Je to také díky komunikaci s občany na téma „dítě v ohrožení“, kdy se formou přednášek snaží dostat do podvědomí dětí i dospělých důležitost včasného nahlášení zmizelého dítěte a předání všech důležitých informací. Nezapomeňme na ně!

 • 1.Míša Muzikářová: Zmizela v lednu 2017 ve věku 12 let

  Případ zmizelé Míši Muzikářové se už dlouho nikam neposunul. Dívka zmizela nejspíše cestou do školy v lednu 2017 a policii se ji prozatím nepodařilo najít. Podle spisu, který uveřejnil server iROZHLAS.cz, vyšetřovatelé považovali Otakara S. za jediného podezřelého. 

  „Nejpravděpodobnější verzí se jeví ta, že pachatelem únosu je Otakar S. Pohřešovaná s ním odešla dobrovolně, buď pod nějakou legendou, nebo protože spolu byli domluvení, a během únosu došlo k nešťastné události, která vedla k její smrti (například hádka, předávkování léky),“ stálo ve spisu.

  V dívčině pokoji se také našly stopy spermatu Otakara S., a to i na čistém prádle dívky. Podle spisu policistů se měl dokonce jednou pokusit otrávit Míšu i její matku plynem. Zeptat se ho na dívku ale už policisté nemohou, krátce po začátku vyšetřování totiž muž spáchal sebevraždu. Po marném pátrání policisté případ v září 2017 odložili.

  Míša MuzikářováMíša Muzikářová | Zbyněk Schnapka

 • 2.Valerie Kvasničková: Zmizela na podzim 2017 ve věku 6 let

  Malá Valerie byla v péči její babičky Soni (62), která ji i další sourozence, které dostala do péče, údajně bila a týrala. Dívenka byla naposledy spatřena v říjnu 2017, předtím si prošla doma peklem. Její babička dostala do péče několik vnoučat po zemřelém synovi, mezi nimiž byla i Valerie s jejím bratrem, které oba fyzicky napadala.

  „K týrání, mnohdy i brutálnímu, používala mimo jiné roubík, aby poškozená nemohla křičet, a svazovala ji,“ uvedl tehdy mluvčí pražské policie Jan Daněk. Podle výpovědi sourozenců nezvěstné holčičky ji žena často nutila klečet, přivazovala ji k záchodové míse a upírala jí jídlo. 

  Podezřelá Soňa Kvasničková vysvětlila náhlé zmizení dívky ostatním dětem tak, že ji poslala na léčení, aby už tolik nezlobila. Příbuzným, kteří si absence Valerie všimli, řekla, že je u své biologické matky nebo na táboře. Policii pro změnu tvrdila, že je děvčátko u tety v Německu.

  Kvasničkovou zadrželi kriminalisté 19. srpna ve chvíli, kdy chtěla odjet se zbylými dětmi na dovolenou, a obvinili ji z týrání dětí, opuštění vnučky a zpronevěru sociálních dávek. Babičku, která již před 40 lety seděla za týrání dětí, odsoudil soud k osmi letům za mřížemi.

  Valerie KvasničkováValerie Kvasničková | Archiv Blesku

 • 3.Honzík Nejedlý: Ztratil se 7. ledna 1998 ve věku 10 let

  V pražském Podolí zmizel před 22 lety tehdy desetiletý Honzík. Údajně měl namířeno ke svému kamarádovi, ke kterému však nikdy nedošel. Policie se nejprve soustředila na rodinu a prověřovala verzi, že Honzík utekl z domova. Psovoda povolali až dva dny po jeho zmizení. A mezitím intenzivně pršelo...

  Marcel Nejedlý (†44) věnoval zbytek života pátrání po ztraceném synovi. „Naději pořád mám,“ řekl 15 let po jeho zmizení Blesku. Žádné dobré zprávy se bohužel nedočkal – v listopadu 2014 zemřel na rakovinu. Ivana Nejedlá (49) se pak v roce 2017 plná očekávání sešla s šéfem pražské mordparty Josefem Marešem (55): „Slíbil, že mě nechá nahlédnout do spisu,“ řekla tehdy. 

  To ale nesplnil a za matku Honzíka se postavil až v roce 2018 Ústavní soud. Podle soudců policie tím, že ji nechtěla nechat nahlédnout do spisu, porušila právo na ochranu rodičovství i právo na účinné vyšetřování. Policii soud zakázal, aby v porušování práv pokračovala. Ivanu však čekalo jen zklamání - co ji zajímalo, bylo začerněné nebo nečitelné.

  Honzíkovo zmizení zůstává nevyřešenou záhadou. Podle policie se chlapec pravděpodobně buď stal obětí trestného činu, nebo se utopil v rozvodněné Vltavě.

  Honzík Nejedlý - Tehdy desetiletý kluk z Prahy-Podolí se ztratil v lednu 1998. Poté, co z domova odešel za kamarádem, nikdo z blízkých už ho neviděl. Do pátrání se kromě policie pustila i řada dobrovolníků, rodiče nabídli milionovou odměnu. Bez úspěchu.Honzík Nejedlý - Tehdy desetiletý kluk z Prahy-Podolí se ztratil v lednu 1998. Poté, co z domova odešel za kamarádem, nikdo z blízkých už ho neviděl. Do pátrání se kromě policie pustila i řada dobrovolníků, rodiče nabídli milionovou odměnu. Bez úspěchu. | Archiv Blesku

 • 4.Ivana Košková: Zmizela beze stopy v létě 1997, bylo jí 14 let

  Tehdy čtrnáctiletá Ivana bydlela s rodiči ve vesnici Příšovice na Liberecku. Beze stopy zmizela dne 13. července roku 1997. Osudného dne se dívka rozhodla, že ten den navštíví svou tetu ve vedlejší vesnici. Vypravila se tam na kole, domů se však už nevrátila.

  Co se onoho dne stalo, se doposud nezjistilo, ačkoliv policie tenkrát rozjela velké pátrání a po Ivaně pátrat nepřestala. Dokonce se dívčin případ znovu otevřel v roce 2013, objasnit ho se ale nepodařilo.

  Dívku tehdy vidělo několik svědků včetně Ivaniny spolužačky, která ji údajně zahlédla, jak zatočila ke hřbitovu. Další svědkyně uvedla, že ji míjela autem v jiném směru, než měla dívka původně namířeno. „Nenašli ani kolo. Bylo to den po slavnostech, kriminalisté tvrdili, že to vyšetřili, že to prohlídli,“ uvedl zoufalý otec, který stále doufá, že se jeho dcera jednoho dne vrátí domů. 

  Psychotronik tvrdil, že žije v jisté komunitě na Plzeňsku, jiné zprávy zase, že poskytuje sexuální služby na Teplicku. Dívku na fotografii také poznala německá prostitutka. Nic z toho ale k jejímu vypátrání nevedlo. Od jejího zmizení uplynulo téměř 23 let.

  Ivana Košková - Čtrnáctiletá dívka z Příšovic na Liberecku zmizela v červenci 1997. Naposledy byla viděna, když jela na kole k tetě do 3,5 kilometru vzdáleného Svijanského Újezdu. Na místo ale nikdy nedojela a ani desítkám policistů se nepodařilo nic vypátrat.Ivana Košková - Čtrnáctiletá dívka z Příšovic na Liberecku zmizela v červenci 1997. Naposledy byla viděna, když jela na kole k tetě do 3,5 kilometru vzdáleného Svijanského Újezdu. Na místo ale nikdy nedojela a ani desítkám policistů se nepodařilo nic vypátrat. | Archiv Blesku

 • 5.Jan Štefuca: Osmiletého chlapce odnesla voda v roce 2005

  Jan Štefuca je v databázi pohřešovaných dětí od 20. března 2005. Tehdy žil i se svou rodinou v Jirkově na Chomutovsku, kde mělo dojít i k jeho zmizení. Podle tehdejších zpráv spadl do rozvodněného Podkrušnohorského přivaděče.

  Jeho kamarád Jirka (tehdy 11) se ho pokoušel vytáhnout. „Házeli jsme do vody krabice. Honza uklouzl. Podával jsem mu ruku. Stáhl mě do vody,“ popsal tehdy Blesku. Chlapce vytáhli kolemjdoucí z vody asi kilometr po proudu. „Je tam ještě kamarád Honzík,“ křičel na ně vyděšený chlapec. Jan ale zmizel. Pátraly po něm tehdy desítky hasičů, policistů se psy i dobrovolníci. Marně.

  Pátrání tak pokračuje i po čtrnácti letech. „Policie po Janu Štefucovi nadále pátrá, ale i přes veškeré vynaložené úsilí se ho doposud nepodařilo nalézt,“ uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová smutnou skutečnost. Honza Štefuca zmizel pravděpodobně v důsledku silných jarních povodní roku 2005.

  Jan ŠtefucaJan Štefuca | archiv Blesku, PČR

 • 6.Patrik Ťuťo: Zmizel v roce 2012 ve věku 9 let

  Devítiletý Patrik odešel 2. března 2012 hledat k Ždírnickému potoku v Předlicích větev, na které by mohl opékat buřty. Od té doby chlapce už nikdo neviděl.

  „Hráli si u vody, blbli a různě tam přeskakovali. Žádný dospělý tam s nimi nebyl,“ popsal jeden ze starousedlíků pro místní zpravodaj. Podle Patrikových kamarádů spadl chlapec do rozvodněného potoka, jehož proud ho odnesl neznámo kam. 

  Po Patrikovi bylo vyhlášeno celostátní pátrání, uvědoměna byla i policie z Německa. Divoká voda totiž mohla chlapce odnést přes soutok potoka s řekou Bílinou až do Labe. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

  Patrik Ťuťo: Hledaný od 3. 3. 2012. Bydliště Ústí nad Labem.Patrik Ťuťo: Hledaný od 3. 3. 2012. Bydliště Ústí nad Labem. | Policie ČR

 • 7.Karolína Planá: Zmizela den po čtvrtých narozeninách 5. září 1996

  Malou Karolínku tehdy její matka předala otci Jaroslavu Planému, se kterým se rozváděla, aby s holčičkou oslavil narozeniny u příbuzných v Jeseníku. To ji viděla naposledy. 

  Co se s děvčátkem stalo, je dodnes záhadou. Otec Karolínky policii nejprve tvrdil, že ji unesl neznámý stopař, nakonec sám skončil za vraždu dcery před soudem. V osudný den totiž měl u sebe pistoli, následně balistika ukázala, že se z ní střílelo, našly se také stopy krve na jeho oblečení. Nešlo z nich ale zjistit, komu krev patřila.

  Planý byl nakonec v procesu, který v naší novodobé historii neměl obdoby, odsouzen v roce 2000 k třinácti letům vězení za vraždu dcery. Motivem mohla být pomsta exmanželce. Nikdy se nepřiznal a chyběl také stěžejní důkaz vraždy, tělo zmizelé. 

  Karolína PlanáKarolína Planá | archiv

 • 8.Jasmin Issa: Pohřešuje se už 11 let

  O téhle dívence se toho ví jen pramálo. Policie totiž nikde podrobnější informace neuvádí. V databázi pohřešovaných však její fotka stále visí. Holčička z Prahy zmizela 7. července 2009, tehdy jí byly čtyři roky a byla drobná a hubená. Dnes by však holčičce bylo už 15 let, takže by zřejmě stejně vypadala naprosto odlišně.

  Jasmin IssaJasmin Issa | Policie ČR
 • 9.Lucas Táncoš: Bez léků je ohrožený

  Po Lucasovi bylo vyhlášeno pátrání v roce 2017. V té době teprve roční chlapeček byl těžce nemocný a bez léků byl ohrožen na životě. Jeho otec Rudolf Táncoš, který měl malého Lucase v péči, s ním nechodil pravidelně na prohlídky, lékaři proto uvědomili policii.

  „Chlapec musí vzhledem ke své nemoci docházet k lékaři. To se však již od února tohoto roku neděje a nyní mu již podle lékařů měly dojít i léky, které musí brát,“ řekl v květnu 2017 serveru TN.cz policejní mluvčí Jan Daněk. Po těžce nemocném chlapečkovi i jeho otci se však slehla zem a ani po třech letech nebyli nalezeni.

  Lucas TáncošLucas Táncoš | Policie ČR

 • 10.Nikolas Zedníček: Nevrátil se do Klokánku

  Před pěti lety se ztratil v okolí Brna tehdy osmiletý Nikolas a nenašel se dodnes. Chlapec má hnědé vlasy a oči a je hubené postavy, v roce 2015 se nevrátil z dovolenky zpět do Klokánku. Soud Nikolase svěřil do péče babičce, podle policie však nejspíš žije v zahraničí se svou matkou.

  Nikolas ZedníčekNikolas Zedníček | Policie ČR
 • 11.Andreas Lardis Savvas: Záhadné zmizení?

  Ani o tomto chlapečkovi, který pocházel z Prahy, se toho příliš neví. Ztratil se ve věku sedmi let a hledaný je už od roku 2011 - spolu se svou o dva roky starší sestrou jménem Lardi Evada. Policie však neuvádí zcela žádné podrobnější informace, existuje ovšem domněnka, že jsou sourozenci s někým z příbuzných.

  Andreas Lardis SavvasAndreas Lardis Savvas | Policie ČR

 • 12.Sofie Slitiová: Vypátral ji detektiv

  Sofie Slitiová zmizela v roce 2013 a unesl ji její otec. Její maminka však stále holčičku nedostala zpět, přestože se ví, kde dívka je. 

  Narodila se v roce 2008 v Ostravě a dnes už jí tedy je dvanáct let. Její rodiče se rozvedli a soud holčičku svěřil do péče matky, ale otec s ní mohl trávit prázdniny a víkendy, a toho jednoho dne využil. Holčičku odvezl do Tuniska a její mámě zavolal, že už ji nikdy neuvidí.

  Policie v případu příliš nezmohla, a tak se do toho vložil soukromý polský detektiv, přezdívaný „polský Rambo“. Ten zjistil, kde přesně unesená je, a následně předal policii informace, ve kterém konkrétním domě žije. Sofie se však bohužel dodnes k mamince nevrátila.

  Sofie SlitiováSofie Slitiová | Policie ČR

   

 • 13.Galerie

Georgenakloneny ( 7. června 2020 11:28 )

mimochodem tu PVOS tedy protileteckou základnu okolo PLZNĚ zmiňovanou HADAČKU jsem znal dost dobře - jenomže se psal Rok 1989 !

Georgenakloneny ( 7. června 2020 11:24 )

Bohužel - ZBAVIT těla( íčka) je VELMI jednoduché - ale pokud ho někde zahrabeš může ho VYHRABAT ZVĚŘ - stejně tak můžeš dojet na KOMPLICE který PROMLUVÍ ale existuje varianta i v mrazu - ŠTOLA - ŠACHTA - SKLEP - JÍMKA nota bene ve VOJENSKÉM OPUŠTĚNÉM PROSTORU kde to znáš ( někdo zná) a zodpovědně Ti mohu říct, že VRULNÍK s TERMOVIZÍ může létat OD RÁNA do večera pokud se PŘIKRYJEŠ fólií za 150 Kč někde ze SPORTU - neodráží totiž tělesné teplo / tohle mě naučili v ZAHRANIČÍ .... staneš se neviditelným za 150 Kč pro někoho BOHUDÍK pro jiného BOHUŽEL.

Georgenakloneny ( 7. června 2020 09:57 )

HADAČKU jsem znal osobně BYL jsem tam - rovněž jako PERNAREC či PŘEŠTICE - v té bývalé raketové základně je takový BORDEL včetně zasypaných budov - skladů - sklepů, šachet že tam ji živou ani najít nemohli....a pokud to tam někdo velmi dobře znal - věděl kam má ukrýt nebohou malou dívenku...

PavelSki ( 7. června 2020 09:51 )

verka1: Ono není tak jednoduché se zbavit těla, jednou rukou a ještě v mrazu, sněhu. Aby nebyla vidět ani pak v létě.
Tam bych šanci proto viděl, že nemusí být mrtvá.

zirioges: Zveřejnili, ani tak, ani tak, nenašli. Pátrají v utlumeném režimu, tzn., když se objeví (spíše náhodně) nějaká nová stopa.

zirioges ( 7. června 2020 09:41 )

Dlouho ji hledaly stovky policistů v okolí bývalé raketové základny Hadačka,
ale jestli ji našli živou nebo mrtvou policie nezveřejnila.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud