Rodinu s dítětem přepadli na Blanensku lupiči! Krev jako důkaz nestačí, řekl soud

V tomto domku v Jedovnici se loupež odehrála  (Autor: Ondřej Požár)
Autor: ČTK - 
4. dubna 2019
12:28

Olomoucký vrchní soud již podruhé zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který poslal do vězení na 8,5 roku Martina K. za přepadení rodiny v rodinném domě v Jedovnicích na Blanensku. Muž byl odsouzen na základě nálezu stopy jeho krve na pásce, kterou pachatelé rodinu svázali. Podle předsedy odvolacího senátu Iva Lajdy tento důkaz k odsouzení muže nestačí.

Martin K. byl brněnským krajským soudem odsouzen na základě stop DNA nalezených na pásce, kterou lupiči přepadenou rodinu svázali. Podle Vrchního soudu v Olomouci však vina obžalovaného nebyla jednoznačně prokázána. Pár s malým dítětem přepadla dvojice pachatelů v roce 2012, z domu si odnesli 890 tisíc korun. Martin K. vinu celou dobu popíral, druhý komplic nebyl dopaden.

„Dokazování ukazuje jako velmi pravděpodobné, že jedním z pachatelů byl obžalovaný, ale zatím ta vina nebyla jednoznačně prokázána. Z tohoto důvodu je potřeba, aby se soud prvního stupně k hodnocení řetězce důkazů znovu vrátil,“ uvedl předseda senátu Ivo Lajda.

Soud má zato, že původní expertiza, která prokázala, že na pásce je DNA obžalovaného, byla potvrzena. „Neztotožnili jsme se však s tím, zda takový jediný důkaz je způsobilý odůvodnit rozhodnutí o vině, zda umožňuje s dalšími nepřímými důkazy jediný závěr, že pachatelem je obžalovaný," doplnil předseda senátu. Krajský soud se tak bude muset znovu zabývat tím, zda se DNA obžalovaného nemohla dostat na pásku i jiným způsobem.

Vrchní soud tak vyhověl odvolání obžalovaného. Podle jeho obhajoby nebyla jeho vina věrohodně prokázána. Zanechaná stopa DNA je podle obhájce nepřímý důkaz, který není podpořen jinými důkazy. Argumentoval také tím, že pachatelé měli podle svědků rukavice. Naopak žalobce Jaroslav Kouřil byl o Koudelkově vině přesvědčen.

Odmítl také argument Martin K., že se jeho krev na kobercovou lepicí pásku mohla dostat i jinak. Podle něj tento nepřímý důkaz zapadá do uceleného řetězce důkazů, podporuje jej i výpověď poškozených, podle kterých byl pachatel vysokou osobou. Martin K. měří 202 centimetrů. „Vina obžalovaného byla dostatečně prokázána," mínil Kouřil.

K přepadení došlo 19. ledna 2012. Podle obžaloby měl Martin K. s dosud neznámým komplicem vniknout do domu poté, co jim žena otevřela na zaklepání. Poškozenou srazili k zemi a odvlekli ji i jejího malého syna do koupelny. Tam ženu spoutali a jí i dítěti přelepili ústa páskou.

Když vstoupil do domu muž, lupiči jej srazili pomocí elektrického paralyzéru, spoutali a na hlavu mu dali textilní tašku. Z domu si nakonec odnesli celkem 890 tisíc korun v českých korunách a eurech. Žena po přepadení trpěla posttraumatickou poruchou.

Obětí loupežného přepadení měl být zadlužený prokurista výrobního družstva KOVO Brno, jehož firma byla v době činu v konkurzu. Spekulovalo se proto také o tom, zda za zločinem nestojí nějaká nekalá skupina vymahačů. Po středečním rozhodnutí soudu se případ vrací zpět ke Krajskému soudu v Brně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud