Býval to blonďatý andílek: Terorista ze Zélandu se prý radikalizoval v Evropě po smrti svého otce

16. 3. 2019
06:40

Novozélandští policisté v souvislosti s teroristickým útokem na dvě mešity ve městě Christchurch zadrželi čtyři osoby. Jednu už obvinili, jde o 28letého Australana Brentona Tarranta, který v mešitách střílel z útočné pušky a zabil minimálně 49 lidí. Své řádění navíc živě vysílal na sociální síti. Tarrant se podle svědectví jeho známých dříve extremisticky neprojevoval. To se mělo změnit během častých cest do zahraničí, kde se terorista radikalizoval.

Páteční střelba ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch si vyžádala minimálně 49 obětí. Policisté nedlouho po skončení útoku zadrželi čtyři podezřelé, jeden z nich se k činu přihlásil. Jde o 28letého Australana Brentona Tarranta. Terorista útok nahrával na kameru a živě vysílal na sociální síti. Tarrant pracoval jako trenér ve fitcentru a na své okolí prý dosud působil jako spořádaný občan.

Tak ho médiím popsala i nejmenovaná žena, která ho právě ve fitcentru často vídala. „V tělocvičně trávil hodně času, cvičil pořád,“ vzpomíná žena. V době, kdy ho vídala, prý nikdy nemluvil o politice. „Mluvili jsme spolu o životě, nepůsobil na mě jako extremista,“ řekla. „Vím, že hodně cestoval. Kamkoliv. Byl v mnoha zemích, chtěl poznávat nové věci. Během těch cest se s ním ale něco muselo stát,“ dodala žena.

Terorista před útokem v Churchvillu zveřejnil 74stránkový manifest, ve kterém vysvětluje své myšlenkové pochody a důvody, proč se k hrůznému činu odhodlal. Podnítila ho prý především cesta do Evropy. Tarrant v prohlášení sdělil, že ho rozzuřil pohled na přistěhovalce ve francouzských městech. Jako moment, kdy se rozhodl pro násilí, pak označil teroristický atentát Uzbeka ve Stockholmu v roce 2017, při kterém zahynula jedenáctiletá Ebba Akerlundová.

Po návštěvě západní Evropy, během které se stal zmíněný incident ve Stockholmu, začal Tarrant plánovat útok. Udeřit ve městě Christchurch se prý rozhodl před třemi měsíci. Mimo Evropu vrah navštívil i Asii, byl v Pákistánu nebo Severní Koreji. Pobyt v Pákistánu si na sociálních sítích pochvaloval. „Je to úžasné místo pro život plné štědrých, dobrosrdečných lidí,“ napsal. Kromě obyvatel muslimské země ho uchvátila i krásná příroda. Pozdější pobyt v Evropě ale jeho vnímání muslimů podle všeho naprosto převrátil.

Tarrant si prý na cestování vydělal obchodováním s digitální měnou bitcoin. Australan v manifestu uvádí, že není členem žádné organizace, ale s několika nacionalistickými uskupeními sympatizuje. Označil se také za fašistu a environmentalistu. V manifestu se pak Australan zmiňuje o Číně, která nejvíce odpovídá jeho politickým a sociálním hodnotám. Cestovat začal Tarrant po tom, co jeho otec zemřel na rakovinu.

Za osobu, která ho ovlivnila nejvíce, považuje černošskou americkou konzervativní politickou aktivistku Candace Owensovou. Ta je hlasitou kritičkou hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které upozorňuje na případy policejního násilí na černoších v USA.

Americkou Demokratickou stranu pak Owensová obviňuje, že černochům vymývá mozek a jen je podporuje v jejich roli obětí. Owensová mezitím na twitteru pohrozila médiím žalobou, pokud by se o ní informovalo jako o někom, kdo útoky na Novém Zélandu inspiroval. 

1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud