Desperát z banky v Příbrami byl obviněn: Hrozí mu trest jak za vraždu

Autor: ČTK, yks - 
29. prosince 2018
14:48

Policisté v sobotu začali stíhat osmadvacetiletého muže, který v pátek přepadl banku v Příbrami a držel v ní rukojmí. Trest, který mu hrozí, se pohybuje v rozmezí 5 –12 let. V neděli by také měl příbramský soud rozhodnout o jeho vzetí do vazby. 

„Bylo zahájeno trestní stíhání proti osmadvacetiletému muži pro zločin braní rukojmí, za což mu hrozí pět až 12 let. Dáme také podnět k vydání návrhu na vzetí obviněného do vazby,“ řekl ČTK mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Horní hranice trestní sazby, 12 let trestu, se přitom mnohdy objevuje u pachatelů dokonaných vražd a dalších velice těžkých zločinů. Odpykává si je například hospodský Roman Plechšmíd, který v lednu 2018 v chatové osadě u Písku ubodal po myslivecké zábavě hosta své restaurace.

Muž se v pátek ozbrojil krátkou střelnou zbraní. V minulosti se už dopustil drobné trestné činnosti. Pak přepadl příbramskou pobočku Unicredit Bank. Podle svědků jednou vystřelil do vzduchu. K rukojmím se však choval slušně.

V budově na náměstí T. G. Masaryka držel devět rukojmí - dva zaměstnance banky a sedm klientů; jednoho zákazníka propustil ještě před příjezdem zásahové jednotky.

Na místo spěchal policejní vyjednavač, odstřelovač i členové Útvaru rychlého nasazení. Po necelých třech hodinách, poté, co vyjednávání uvázlo na mrtvém bodě, do banky vnikli příslušníci Útvaru rychlého nasazení (URNA) a muže zadrželi. Rukojmí byli v pořádku, pachatele lehce zranily střepiny výbušek použitých k odvedení jeho pozornosti.

Nekompromisní zákrok proti pachateli zachytily kamery.

Video  Na náměstí v Příbrami zasahoval Útvar rychlého nasazení  - Aktu.cz

Muž podle dřívějších informací policie akci podnikl, protože chtěl podat trestní oznámení prostřednictvím médií. Banku si údajně vybral náhodně. Truxa kolem 14:00 uvedl, že výslech zadrženého dosud neskončil. „Nepředpokládám ale, že by z něj vzešly nějaké informace, které budeme sdělovat,“ dodal.

Byli jste svědky této události, nebo o ní máte jiné informace? Zavolejte nám na telefonní číslo: 724 014 586 nebo napište na adresu tip@blesk.cz.

Video  Záběry z náměstí TGM v Příbrami  - Aktu.cz

 

dietr ( 29. prosince 2018 20:09 )

To má ještě dobrý, v Americe by dostal 9x12 let.

snehulak ( 29. prosince 2018 19:22 )

Hloupý, nebo naivní mládenec, který si myslel, že se o tom, na co si stěžuje něco dozvíme. Jenže reportéry k němu nepustili. Teď má na deset let vystaráno.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud