Čecha (†32) na Madeiře odtáhl mořský proud: Zachránit se ho nepodařilo

Autor: red, shp, kal - 
1. září 2018
12:25

Velká pátrací akce se rozjela v pátek u severního pobřeží Madeiry u města Sao Jorge. Muž se chtěl jít koupat do moře, ale strhl ho proud a táhl ho od břehu. Podle tamních médií se jedná o českého turistu. Jeho tělo už bylo objeveno bez známek života.

Nešťastná událost se stala v pátek odpoledne a moře v tu dobu bylo poněkud divoké, popsal velitel námořní stráže Silva Ribeiro. Po muži pátrala pobřežní hlídka i námořní policie, na moři ho hledali z lodi, vodních skútrů a nad místem přelétával také vrtulník.

„Pátrání bylo na noc přerušeno, pokračovat v něm budeme opět v sobotu hned od rozednění. Do akce budou zapojeni také potápěči,“ uvedl velitel zásahu.

Svědci popsali, že muž se rozhodl jít do moře, ale silný proud ho strhl a dále ho už nespatřili, uvádí místní média. Na místě byl se dvěma přáteli, kteří následně zalarmovali záchranáře. 

Záchranná akce byla obnovena krátce po osmé hodině. Nazaseni jsou potápěči a vrtulník. Dokonce se objevila informace, že záchranáři už tělo zahlédli, což se však nepotvrdilo. Pátrání komplikují silné vlny a vítr. 

Událost potvrdila i mluvčí ministerstva zahraničí. „Na náš zastupitelský úřad v Lisabonu se obrátila v pátek večer česká občanka, že na severním pobřeží ostrova Madeira došlo k nehodě. Mělo tu dojít ke smetení vlnou a nejspíš i utonutí jednoho Čecha. Dotyčnému bylo 32 let,“ řekla Blesk.cz zástupkyně ředitelky tiskového odboru Irena Valentová krátce po 12. hodině.

Podle webu noticiasaominuto.com dopadlo pátrání tragicky. Tělo českého turisty bylo objeveno v sobotu po poledni.  „Plavidlo našlo něco, co vypadalo jako tělo krátce po osmé hodině ranní. Jakmile byly obnoveny záchranné práce, bylo později potvrzeno, že šlo o tělo turisty," řekl komandér záchranné akce Silva Periera.

Později informaci potvrdila i sama Valentová. „Mluvila jsem s paní konzulkou v Lisabonu. Mohu potvrdit, že dotyčný Čech je po smrti. Probíhá vyšetřování policie okolností této nehody. Naše ambasáda standardně poskytuje konzulární pomoc,“ dodala mluvčí.

Na zájezdu s cestovkou

Byl tu s cestovní kanceláří,“ uvedl o zesnulém Čechovi místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Její jméno ale nechtěl sdělit s tím, že cestovka se chce k případu vyjádřit až sama.

Madeira je destinace složitá a spodní proudy jsou tu běžná věc. Každý, kdo se tu jde koupat, by s tím měl počítat. To platí pro celý Atlantik, ale Madeira je tím vyhlášená,“ dodal Papež v obecné rovině.

,“ dodala Valentová.

Monikay ( 4. září 2018 17:54 )

Češi patří mezi ty naivní turisty, jak u moře tak v horách....

nemok ( 2. září 2018 08:51 )

kdyby si zpíval tak tam vydržel 10 hodin bez problému jak ta paní co spadla z lodě do moře

rachelb ( 1. září 2018 21:49 )

 Zijeme na Madeire 4 roky a v tejto casti sa nikdo nikdy nekupe,cely rok su tam prudke vlny ako na celom severe Madeiry.preto je tam hned vedla mora vytvorene male jazero a este nedaleko aj 2 bazeny pre restike..ale on chcel asi skusit nieco adrenalinove a chudak na to doplatil..

odol ( 1. září 2018 20:04 )

Český národ je národ svetobežníkov,turistov,objavovateľov a majú v tom veľkú tradíciu. No občas sa stane že ,,se chybička vloudí,, a je problém.Dnes to potvrdil 21 ročný chlapec s Ostravy v Tatrách.Lidé české národnosti bděte! Máme vás rádi!

agfor ( 1. září 2018 17:39 )

Je tojasné, mají jiné starosti, než zachraňovat jednoho Čecha - třeba vylovit 200 černých uprdlíků z Afriky, aby je pak mohli vnucovat celé Evropě k živení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud