Smrt chlapců (†7) na jezeře Lhota: Hoch se snažil zachránit bratrance z chaluh, utopili se oba

Autor: shp, Zuzana Špániková, idh - 
4. 8. 2018
05:00

Tragédie z jezera Lhota, na kterém se utopily dvě sedmileté děti, má možná hrdinské pozadí. Podle očitého svědka se jeden z chlapců snažil zachránit druhého, když se zamotal do chaluh. Nakonec zemřel s ním.

Video Svědci o utopení dvou chlapců (†7) na Lhotě: Rodiče prosili o pomoc, žádná nepřicházela - Aktu.cz
1080p 720p 360p

Matky chlapců byly sestry, ale ani jedna z nich neuměla plavat. Když zjistily, že po chlapcích zbyly jenom plavecké kruhy, začaly okamžitě shánět pomoc i s dalšími příbuznými. Jejich snaha však byla marná, podle svědků jim nikdo z personálu areálu nevěnoval pozornost.

Rodiče prosili už dávno před tím o pomoc. Nikdo jim nevěnoval pozornost, jelikož to byli cizinci. Matka běhala po pláži a důchodkyně, které seděly v takzvané kanceláři, se jim vysmívaly a až po dlouhé době poprvé v rozhlase zaznělo, že se ztratili dva sedmiletí chlapci,“ popsala Blesku svědkyně Kristýna. Nakonec bylo vyhlášeno pátrání, ale už bylo pozdě.

Jejich mrtvoly našli až potápěči. Dva metry za šlapadly našli těla chlapců. „Když se potápěč vynořil, byl celý zamotaný do chaluh a už kýval, že je má. Kluci se určitě začali topit a do chaluh se zamotali. Myslíme si, že jeden zachraňoval toho druhého a umřeli oba,“ řekl Blesku jeden ze svědků tragédie, který si nepřeje být jmenován.

Co říká vedení areálu

Paní nám ukazovala fotky v mobilu, asi kolem 15:00, neuměla česky. Rozhlasem jsme vyhlásili, že je hledáme. Pokusili jsme se je najít a několikrát obešli jezero. Pokaždé, když se něco takového stane, jsme první, kdo volá policii. Personál neudělal nic špatně, je vychovaný,“ řekl včera ředitel areálu Lhota, spol. s r. o. Robert Nedvěd.

Plavčíci jen na okrasu?

Na místě jsme při reportáži včera strávili asi dvě hodiny, přičemž po celou dobu zůstala věž, která je pro plavčíky určená, zcela prázdná. Plavčici nám museli ukázat až místní pravidelní návštěvníci, protože nenápadné ženy v modrých plavkách jsme si nevšimli vůbec. Navíc téměř celou dobu strávila u kiosku s jídlem, odkud na pláž a vodu není vidět dobře. Na otázky Blesku žena odmítla odpověď, nechtěla se vyjádřit ani k tragédii, ani k jejímu včerejšímu působení na pláži.

Šílená cena za nic

Za parkování na Lhotě dáte stovku, za vstup do areálu pak dalších 60 korun. Přesto, že areál musí vydělávat dost, zajišťuje za tyto peníze jen dva, nebo jednoho plavčíka, a v případě krize rozhodně nečekejte pomoc. Plavání je tady opravdu na vlastní nebezpečí...

Odborníci: Kruh a další pomůcky nejsou bezpečné!

Tragédie, která se odehrála u jezera Lhota, je i smutným varováním pro rodiče malých dětí. Odborníci radí nespoléhat na plavecké pomůcky a nespouštět děti z očí. Například nafukovací kruh vlastně není plavecká pomůcka a rozhodně není bezpečný. Podle odborníků hrozí, že se děti mohou vysmeknout, nafukovací předměty mohou ucházet, mechanicky se poškodit.

To není věc, která by dítě měla jistit ve větší hloubce, než kde dosáhne,“ řekla Blesku Pavlína Marešová, vedoucí provozu Plaveckého stadionu Podolí. Stoprocentně bezpečná pomůcka prý prakticky neexistuje. „Rodiče by měli co nejdříve děti naučit plavat a dávat na ně za všech okolností pozor,“ upozornila Marešová.

Doporučujeme
Ammie and Annie ( 6. srpna 2018 20:41 )

Za prvé jednomu bylo 5let a druhýmu 7let 2.oba neuměli plavat a ani jejich mámy.3.hlidal je táta kterej si pak šel koupit zmrzlinu a nachal je samotné u jezera😅

dajka123 ( 5. srpna 2018 21:13 )

Nechceš náhodou aby ti utírali i nudli u nosu nebo po💩 (_!_) za těch 60kč celodenního vstupného, to by si musel hodně připlatit za hlídání děcek. V marketu necháš min 50kč/hod nebo min. 100, 120/hod za chůvu.

dametodokupy ( 5. srpna 2018 20:43 )

 Proc teda chlapci nepomohl z chaluh ten dospelak co tady svedcil? Byl evidentne nejbliz a videl, ze maji potize. Proc detem nepomohl on?? Proste lhostejnost vladne svetem. A hlavne v Cechach

dajka123 ( 5. srpna 2018 07:15 )

Zřejmě ti utekl 1 můj příspěvek "Podle mluvčí Vodní záchranné služby Adély Černé skutečně není povinnost mít na koupališti plavčíka, přesto by měl mít návštěvník informace o jeho nepřítomnosti hned při vstupu. „Pokud se vybírá vstupné, měl by být návštěvník informován o tom, že se koupe na vlastní nebezpečí." Pokud vím mají to uvedené v provozním řádu, že to hlupáci nečtou to je jejich problém." Další naivka která 💩 na děti s svou zodpovědnosti chce hodit na krk někomu jinému. 1 plavčík neuhlídá 20ha a stovky/tisíce lidí.

cznb ( 5. srpna 2018 00:29 )

Debilka jsi tady leda tak ty

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud