Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Eko havárie: 200 litrů nafty a vápence vyteklo do řeky Bělá. Úhyn ryb, hlásí rybáři

5. května 2018
10:52

Dlouhé hodiny trval zásah hasičů u nehody cisterny, která v pátek odpoledne havarovala v Adolfovicích na Jesenicku. Kvůli úniku asi 200 litrů nafty a většího množství vápence, který vozidlo převáželo, zůstávají na řece Bělé postaveny norné stěny. 

"Na místě zasahoval sedmdesátitunový jeřáb, s jeho pomocí jsme cisternu převrátili zpět na kola. Následně jsme provedli úklid uniklých provozních kapalin. Náš zásah skončil v 03:00 ráno," uvedl pro ČTK mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Podle předsedy Místní organizace Českého rybářského svazu v Jeseníku Michala Ondrucha nyní rybáři projíždějí kolem toku Bělé až k hranicím s Polskem. "Budeme zastavovat a sledovat případný úhyn ryb. Na líhni, která je necelé dva kilometry pod danou nehodou, už máme úhyn zaznamenaný, přestože jsme zařízení po havárii rychle odstavili. Myslím, že úhyn nebude velký. Včera (v pátek) byl do deseti kilogramů, dnes uvidíme," řekl ČTK dnes dopoledne Ondruch.

Kvůli havárii cisterny byla až do noci v místě nehody omezena doprava na jednu polovinu silnice, která spojuje Jeseník se Šumperkem. Řidič cisterny utrpěl zranění. Asi 45 tun vážící vozidlo zůstalo převrácené na boku, do řeky z něj unikla nafta a také vápenec, který vytvořil na hladině kašovitý povrch. Hasiči o havárii informovali starosty okolních obcí, pracovníky životního prostředí, rybáře a také členy bezpečnostní rady.

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání