Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Policie dopadla otce »vlčích dětí«: Před vězením se skrýval ve Francii

Autor: ljš - 
14. června 2017
13:52

Měl si odsedět čtyři roky, do vězení ale nenastoupil a utekl za hranice. Martina Kašpárka, otce „vlčích dětí“, které byly před šesti lety nalezeny ve vinohradském bytě, nyní konečně dopadla policie. Skrýval se ve Francii.

Za zanedbání povinné výživy, ohrožení výchovy dítěte a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti vyfasoval Kašpárek nejprve osmiletý trest, ten mu byl ale později snížen na polovinu. Jakmile byl muž ale propuštěn z vazby, zmizel i se svou ženou. Té byl dvouletý trest prominut v rámci prezidentské amnestie.

Policie po něm roky pátrala po celé Evropě a nakonec bylo snažení úspěšné. „Vypátrán byl až ve Francii na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu. S Francií v tuto chvíli probíhá standardní mezinárodní justiční spolupráce o vydání muže do České republiky,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Pátrání bylo podle ní velmi složité. „Bylo potřeba vzít v úvahu zejména jeho nekonvenční způsob života, a tak zjišťování relevantních informací bylo velmi obtížné. Navíc nebyl zastáncem moderních technologií, tedy nepoužíval mobilní telefon nebo internet a žil velmi skromně,“ vysvětlila. 

Rodiče narození dětí zatajili. Podle soudu jim nedávali dostatečně najíst, neoblékali je a ani je pořádně nemyli. Dostali trest za zanedbání povinné výživy, ohrožení výchovy dítěte a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle obžaloby údajně způsobili svým synům těžkou újmu na zdraví. Roční ani dvouletý chlapec v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí.

Muž i žena vinu od počátku popírali. O děti se údajně v bytě na pražských Vinohradech starali dobře, pouze prý nejsou zastánci tradičních metod výchovy. Děti také podle nich byly zdravé, a proto nepotřebovaly žádná lékařská vyšetření. Na úřadech nezaregistrovali rodiče své syny údajně proto, že nesouhlasili s jejich očkováním.

Video  Matka vlčích dětí promluvila o vztahu se syny.  - Veronika Pukačová
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání