Obří požár skladu hořlavin Severochema v Liberci: Jeden zraněný

Autor: ČTK ljš - 
29. května 2017
17:14

Liberec dusil hustý dým a ozývaly se výbuchy! Část areálu tamního podniku Severochema se ocitla v plamenech. Hasiči museli vyhlásit vysoký, třetí stupeň poplachu, nyní již mají situaci pod kontrolou. Požár zasáhl sklad hořlavých kapalin. Zatím z areálu odvezla záchranná služba jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal zplodin. Podle dostupných informací se nepohřešuje žádný zaměstnanec podniku.

Oheň zasáhl sklad hořlavých kapalin a také část výroby. "Naštěstí se nikomu nic vážného nestalo, zasažena je technologie, sklad hotových výrobků snad zasažen nebyl," řekl místopředseda představenstva Roman Oberer. Víc bude podle něj jasné až v úterý, kdy se do zasaženého prostoru budou moci zástupci podniku podívat. Teprve pak bude také podle něj možné posoudit skutečný rozsah škod a dopad na výrobu. "Zatím ani nevíme, jestli nebyla požárem narušena statika budov, moudřejší budeme zítra (v úterý)," dodal.

Oheň dostali hasiči pod kontrolu kolem 14:15 a v současné době už jen dohašují drobná ohniska. Záchranná služba odvezla z areálu jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal zplodin. Podle dostupných informací se nepohřešuje žádný zaměstnanec podniku. Policie evakuovala z továrny a okolí zhruba 50 lidí, do ovzduší zřejmě nic zdraví nebezpečného neuniklo. 

"Měřením nebyly ve vzduchu zjištěny žádné jedy," řekla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová. Na místě byla podle ní speciální chemická laboratoř hasičů ze středních Čech. 

Okolnosti vzniku požáru bude vyšetřovat policie. "Budeme zahajovat úkony trestního řízení prověřování věci," řekla Šrýtrová. Areál budou podle ní policisté hlídat i v noci. Ze závodu a jeho bezprostředního okolí bylo evakuováno zhruba 40 lidí a dalších deset ze dvou okolních domů. "Bylo to z preventivních důvodů, bylo zde nebezpečí exploze," dodala mluvčí policie. Uzavřené byly také tři ulice v okolí Severochemy.

Hasiči se o požáru dozvěděli ve 12:23, na místě zasahovalo 26 jednotek s 34 kusy požární techniky. "Je to kolem 120 profesionálních a dobrovolných hasičů," řekla ČTK mluvčí hasičského záchranného sboru Zdenka Štrauchová. Z továrny šlehaly plameny a stoupal hustý tmavý kouř, který ale postupně slábl. "V tuto chvíli probíhají hasební práce. Pro lepší účinek používáme pěnidlo," uvedla Štrauchová.

Z místa požáru se ozvalo také několik detonací. "Šlo o sudy s hořlavými kapalinami," řekla Štrauchová. V areálu jsou podle ní i velké nádrže s hořlavými kapalinami, ty ale požár naštěstí nezasáhl. "Podařilo se nám je ochránit," dodala mluvčí hasičů.

Požár zaměstnal také řidiče dopravního podniku, který má v sousedství areálu garáže. "My jsme museli ve velice krátké době převozit 29 našich autobusů a pět autobusů smluvních dopravců ze sousedních garáží do bezpečí. Brali se lidé z kanceláří, každý, kdo má řidičské oprávnění D," řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. Oba areály mají společný plot a hrozilo, že by se oheň mohl rozšířit i na zaparkované autobusy, z nichž řada má nádrže na stlačený zemní plyn (CNG).

Podle výroční zprávy firma předloni hospodařila s rekordními tržbami 332 milionů korun. Zisk vzrostl na 15,8 milionu korun z předchozích pěti milionů korun. Export do zahraničí překonal 75 milionů korun, firma vyváží zejména do Maďarska a na Slovensko.

Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema bylo založeno v roce 1953. Nosným programem je chemická výroba, do níž spadají podpalovače, ředidla a technické kapaliny a čisticí prostředky. Podnik vyrábí i škroby a kosmetiku se solí z Mrtvého moře. Nejznámějším produktem je pevný podpalovač PE-PO, který zná v Česku téměř každý a Severochema ho vyrábí od roku 1964.

Podle výroční zprávy firma předloni hospodařila s rekordními tržbami 332 milionů korun. Zisk vzrostl na 15,8 milionu korun z předchozích pěti milionů korun. Export do zahraničí překonal 75 milionů korun, firma vyváží zejména do Maďarska a na Slovensko.

balika ( 29. května 2017 19:35 )

Před 4-5 dny hořela chemička v Přerově a v Otrokovicích.

bizon_pepa ( 29. května 2017 18:06 )

Tak fajn, že to dobře dopadlo. Vypadalo to fakt špatně.

kiwi65 ( 29. května 2017 15:34 )

Je to marný,je to marný,je to marný.A nebudou ty vajgly típat a nebudou....

yarda ( 29. května 2017 15:13 )

Nezdá se vám, že v poslední době u nás ty sklady hoří nějak moc často?

agfor ( 29. května 2017 14:30 )

Co na to ekoteroristi ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud