Matka, která opařila své dítě, odešla od soudu s podmínkou: Nemáme důkazy o úmyslu, tvrdí soudce
Ženu, která vloni v říjnu v Azylovém domě pro ženy položila svého půlročního syna do vaničky zčásti naplněné horkou vodou, potrestal pardubický soud ročním podmíněným trestem s odkladem na tři roky. Dítě mělo popáleniny prvního a výjimečně i druhého stupně na třetině těla. Soud překvalifikoval původní trestný čin z těžkého ublížení na zdraví na těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.
„Nejsou žádné přímé důkazy, které by svědčily o úmyslu obžalované ublížit svému synovi. Není ani ucelený řetězec důkazů nepřímých, které by tento závěr náležitým způsobem odůvodnily,“ uvedl předseda senátu Roman Drahný.
Matka tvrdila, že mu ublížit nechtěla a že šlo o nešťastnou náhodu. Vodu do vaničky podle své výpovědi napouštěla a nevšimla si, že voda je horká. Její teplotu nezkoušela a údajně se jí ani nedotkla, když syna do vody vkládala. S opařeninami zátylku hlavy, zad, hýždí, týlních ramen, uší a pravé paty bylo dítě vrtulníkem převezeno na popáleninové oddělení do Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech v Praze. Dítě bylo skoro dva týdny hospitalizováno. Podle obžaloby se žena svého jednání dopustila kvůli zklamání a nezvládnutému hněvu vůči otci dítěte, soud však tuto motivaci odmítl.
Znalkyně z oboru psychologie ženu charakterizovala jako nevyzrálou, infantilní, nevyváženou osobnost s podprůměrným intelektem a zploštělými city. Podle posudku je egocentrická, povrchní, často opakuje stejné chyby. Měla špatný vzor v rodině, vychovávala ji hlavně babička. Znalkyně však neshledala patologické rysy osobnosti, žena byla schopna rozlišit a chápe nezákonnost svého jednání a je za ně odpovědná.
Nezaměstnaná jednatřicetileté žena, vyučená švadlena, má z předchozího vztahu dvě děti ve věku sedm a osm let, které má v pěstounské péči její matka stejně jako nejmladšího syna. Další dítě nedávno potratila. S otcem syna podle svých slov žádné spory a konflikty neměla, muž žije na ubytovně v Třebestovicích na Nymbursku, kde pracuje.
„Obžalovaná je nevhodnou matkou, nehodnou té funkce, avšak není zákonný prostředek, jak mateřství zakázat. Bude na orgánech státu, aby nějakým způsobem sledovaly osobu obžalované a pomohly jí a převážně dětem, aby k podobnému jednání do budoucna již nedošlo,“ dodal Drahný.
Soud rovněž rozhodl, že žena má zdravotní pojišťovně nahradit více než 76 000 korun jako škodu za léčení dítěte.
Státní zástupkyně se na místě proti rozsudku odvolala. Obhájkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.