Soud zastavil již třetí popravu během několika dní: Odsouzený vrah chce dokázat svou nevinu

Soud zastavil již třetí popravu během několika dní: Odsouzený vrah chce dokázat svou nevinu.
Autor: ČTK - 
20. 4. 2017
06:48

Nejvyšší soud v americkém státě Arkansas ve středu zastavil vykonání popravy odsouzence, kterému měla být injekce s jedovatou látkou vpravena do těla již ve čtvrtek. Informovala o tom dnes agentura AP. Soud již dříve zastavil výkon poprav dvou dalších trestanců, které byly součástí plánované série osmi poprav během jedenácti dnů.

Rozhodnutí soudců v poměru čtyři ku třem zastavilo alespoň dočasně výkon popravy 47letého Staceyho Johnsona. Soud tak vyhověl jeho žádosti a povolil dodatečné testy DNA, které podle Johnsonových právníků mohou dokázat jeho nevinu v případě znásilnění a vraždy mladé ženy z roku 1993.

Na dnešní noc místního času je naplánovaná ještě jedna poprava, také v případě tohoto odsouzeného se ale právníci snaží u soudů vymoci pozastavení výkonu trestu smrti.

Jiný soud ve středu zakázal státu Arkansas použít při jakékoli z plánovaných poprav jednu z jedovatých látek v jeho vlastnictví. Ohradila se proti tomu totiž dodavatelská společnost, která tvrdila, že státu látku prodávanou pod názvem Norcuron prodala na lékařské použití, nikoli k popravám. Soudkyně firmě dala za pravdu. Norcuron je jednou ze tří látek, které se mohou v Arkansasu k popravám používat.

Popravy osmi odsouzenců schválené arkansaským guvernérem Asou Hutchinsonem měly být postupně provedeny od 17. do 27. dubna. Odsouzení spáchali trestné činy mezi lety 1991 a 2000 a všichni už vyčerpali možné opravné prostředky proti rozsudkům smrti. Středeční rozhodnutí nejvyššího soudu zablokovalo již třetí z osmi poprav.

Popravy byly naplánovány v krátkém rozmezí s ohledem na to, že na konci měsíce vyprší lhůta pro použití arkansaských zásob midazolamu, jedné z látek používaných ve smrtící injekci.

Arkansas nepopravil žádného odsouzence od roku 2005 kvůli právním sporům i kvůli chybějícím látkám do smrtící injekce.

V současné době platí trest smrti v 31 státech USA. Počet poprav ale od roku 2000 spíše klesá, loni jich bylo provedeno 20, což je nejméně za předchozích 25 let. Nejvíce poprav od roku 1977 se v USA uskutečnilo v roce 1999, kdy byl trest smrti vykonán v 98 případech. Spojené státy obnovily tresty smrti v roce 1977 po desetileté přestávce.

Brutální vrah Javier Righetti, který rovněž znásilnil a zabil teprve 15letou dívku, stanul před americkým soudem v březnu:

Video Brutální vrah u soudu - YouTube/KTNV Channel 13 Las Vegas
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud