Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Diabetik zemřel, protože mu lékaři nedali inzulin: Od soudu odešli s podmínkou

Autor: ČTK - 
21. března 2017
17:20

Tři lékaři nymburské nemocnice obvinění z usmrcení z nedbalosti a z padělání a vystavení nepravdivých dokumentů odešli v úterý od soudu s podmíněným trestem. Dva z nich také dostali zákaz činnosti na dva roky. Státní zástupkyně i obhájci si ponechali lhůtu na odvolání. 

Primář interního oddělení Václav Hulínský dostal za usmrcení z nedbalosti a falšování zdravotnické dokumentace a přečin nadržování úhrnný trest odnětí svobody po dobu 18 měsíců s podmínkou na dva roky. Zároveň mu soud udělil zákaz činnosti lékaře na pozici primáře po dobu dvou let. Ošetřující lékař zemřelého pacienta Michal Križanovič odešel od soudu za trestný čin usmrcení z nedbalosti s dvouletým trestem odnětí svobody s tříletou podmínkou, zároveň nesmí dva roky vykonávat lékařskou činnost. Lékařka Tamara Malcevová byla za falšování zdravotnické dokumentace a přečin nadržování potrestána 18 měsíci odnětí svobody s dvouletou podmínkou. Jako jediné jí soud neudělil zákaz činnosti.

Ošetřující lékař v lékařské zprávě přehlédl, že pacient je diabetik, kvůli čemuž ho nechal téměř celý týden bez inzulinu. Pacient byl po šesti dnech propuštěn a mohl se vrátit do domova s pečovatelskou službou. Následně byl v kritickém stavu převezen zpět do nymburské nemocnice, kde zemřel. Kromě toho lékaři falšovali po mužově smrti dokumentaci, aby zamaskovali selhání.

Na pochybení nepřišel ani primář při dvou velkých vizitách. „Není možné, abych se seznamoval se všemi diagnózami všech pacientů, vždy kontroluji pouze to, s čím je u nás pacient primárně hospitalizován. V tomto případě to byly bolesti kolem kyčle,“ řekl již dříve u soudu primář Hulínský.

Po smrti pacienta přišli lékaři na své pochybení. Primář řekl, že do zprávy byly proto na jeho pokyn doplněny informace o tom, že pacientovi inzulin podáván byl. „Chtěl jsem chyby kolegy zakrýt, iniciátorem zfalšování zprávy jsem byl já. Stala se chyba a je mi jí líto,“ řekl primář.

Informace do zprávy doplnila na žádost primáře v sobotu sloužící lékařka Tamara Malcevová. Byla ze zfalšování dokumentace obviněna spolu s primářem. „Šla jsem a tu zprávu doplnila. Bylo to na žádost primáře, ale nijak na mě netlačil. Byla jsem blbá,“ řekla dříve Malcevová.

Nymburská nemocnice nyní bude řešit personální situaci na interním oddělení. Podle jednatelky Aleny Havelkové již nemocnice má plán, jak bude po vyhlášení rozsudku fungovat.

Podivnou smrt pacienta v nemocnici řešili před nějakou dobou i na Slovensku.

Video  Záhadná smrt: Muž zemřel po převozu do nemocnice.  - tv JOJ
Video se připravuje ...

sorgedoktor ( 24. března 2017 10:02 )

Pozoruhodne je, ze se to vsude pise trochu jinak..... Zde prehledli ze bere insulin, jinde ze npac. prijat bez doporuceni... Zakl. vstupni vysetreni v nemocnici je, ze do 24 hodin je delana hladina klrevniho cukru

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání