Kalouskova cisterna nepomohla, Torubarov skončil v Rusku. Po Česku chce miliony

Autor: ČTK, ČTK - 
10. října 2016
11:09

Žalobu ruského podnikatele Alexeje Torubarova, ve které požadoval asi dva miliony korun kvůli svému nezákonnému vydání do Ruska, v pondělí zamítl soud. Torubarov podle nepravomocného rozhodnutí nepředložil žádné důkazy, které by dokládaly, že mu vydáním vznikla nemajetková újma. Původně společně s Torubarovem požadovala další dva miliony korun i jeho žena Světlana, žalobu ale v pondělí bez odůvodnění stáhla.

Obvinění z podvodu, kvůli kterému se podnikatel ukryl do zahraničí, vznesly ruské úřady před sedmi lety. O rok později po něm začal pátral Interpol. V České republice muž požádal o azyl, na základě mezinárodního zatykače ale skončil ve vazbě. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v květnu 2013 rozhodl o jeho vydání, i když azylové řízení ještě neskončilo. Torubarov po půl roce z Ruska znovu utekl. Nyní žádá o mezinárodní ochranu v Maďarsku, které nesmí opustit. U soudu ho zastupovala jeho žena.

Rus má podle svého právníka v důsledku nezákonného vydání poškozené zdraví a žije v neustálém stresu. „Žije ve strachu z toho, že nebude moci žít s rodinou a neví, jestli nebude znovu vydán do Ruska,“ řekl soudu právník.

S ohledem na to, že (žalobce) nijak neprokázal tvrzené zásahy, byla jeho žaloba zamítnuta. Nestačí pouze tvrdit, že nemajetková újma vznikla, ale musí být opravdu prokázána,“ odůvodnila dnešní rozsudek soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Markéta Jirásková.

Podnikatel: Rusové mi nedají důkazy!

I podle zástupkyně ministerstva spravedlnosti Barbory Vojtíškové Torubarov nárok nijak neprokázal. Poukázala také na to, že České republika neodpovídá za újmu, kterou muži způsobily stíhání a vazba v Rusku. Vojtíšková dodala, že stát už podnikateli satisfakci přiznal - úřady mu dříve zaplatily 250 000 korun. Soud muži přiznal pouze úroky z této částky od podání žaloby do vyplacení peněz.

Podnikatelův advokát tvrdí, že nemůže důkazy předložit, protože je ruské úřady neposkytnou. Rozhodnutí soudu považuje za absurdní.

Čeští ústavní soudci před dvěma lety určili, že ministerstvo by mělo při vydávání člověka do zahraničí vždy čekat na to, jak dopadne cizincova žádost o udělení mezinárodní ochrany. Podle soudního nálezu podnikatelovo vydání porušovalo mezinárodní dohody a trestní řád.

Kauza rozhádala české politiky. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl dokonce zastavit odlet Torubarova z Prahy do Ruska a nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu. Kvůli tomu na něj bylo podáno trestní oznámení, policie ho však o několik měsíců později odložila.

salto ( 11. října 2016 08:19 )

Pokud by cisternu nechal přistavit kdokoliv jiný, jistě by zde bylo obecné ohrožení. Ne tak pan Kalousek

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud