Po mrtvém „sběrateli“ zbylo v domě na Brněnsku 10 tun nebezpečných chemikálií

Autor: ČTK - 
26. 6. 2016
17:31

V rodinném domě v Nedvědici na Brněnsku bylo přes deset tun chemikálií včetně obalů. Původní předpoklad byl tři tuny. Hasiči je začali likvidovat v pátek po úmrtí obyvatele domu, jenž je shromažďoval. Odvoz chemikálií by měl skončit v pondělí dopoledne, řekl novinářům velitel hasičů Jiří Pelikán. Chemikálie představovaly nebezpečí, především pokud by se dostaly do kontaktu s jinými látkami nebo jen se vzduchem či vodou a reagovaly.

Kvůli závažnosti případu vyhlásil hejtman Michal Hašek ve čtvrtek večer stav nebezpečí, aby mohli hasiči a chemici do domu a bezodkladně chemikálie vynosili a zlikvidovali. V domě našli různé kyseliny, hydroxidy i čisté prvky. „Řada látek byla toxických. Našlo se také zhruba půl kila trhavin a necelé kilo radioaktivních solí uranu a thoria,“ řekl Hašek.

Podle Pelikána sousedům a obyvatelům Nedvědice nebezpečí nehrozí. „Látky byly v originálních obalech. Nebezpečná byla možná kombinace látek, protože některé byly reaktivní. Nenašli jsme ale stopy, že by látky pronikly někam dál. Měřili jsme i radioaktivitu a není se čeho obávat,“ uvedl Pelikán.

Podle něj v pondělí množství odvezených látek příliš nevzroste. Náklady na zásah a likvidaci chemikálií se budou pohybovat kolem milionu korun.

Majitelka domu, jejíž zemřelý syn chemikálie řadu let schraňoval, se vrátí domů pravděpodobně v pondělí. Během dneška byla u příbuzných, aby odborníci mohli prohlédnout i obytnou část.

Hašek předpokládá, že stav nebezpečí, který kvůli rychlé likvidaci vyhlásil, bude trvat už pouze během pondělí. „Bylo to nutné, aby bylo možné sklad okamžitě zlikvidovat,“ řekl Hašek. Podle hasičů by případný požár v tomto domě mohl způsobit velkou tragédii. „Podobné věci jsme připraveni likvidovat v chemických provozech, ale v rodinném domě jsem nikdy nic takového nezažil,“ řekl Pelikán.

Doporučujeme
djaba ( 27. června 2016 10:14 )

 Marně přemýšlím ,v které drogerii se dají koupit zmiňované chemikálie .

toriaya ( 26. června 2016 21:27 )

10 tun, odhad 3 tuny, u fotky píšou 8 tun, u další fotky až 4 tuny

balika ( 26. června 2016 20:08 )

To zřejmě se už nikdy nikdo nedoví, protože ten chlap již zemřel.

defakto ( 26. června 2016 19:25 )

... prý "sběratel" , nebezpečný blázen to byl !

flesch2z ( 26. června 2016 19:14 )

A původ těch chemikálií, jak k nim přišel a co s nimi zamýšlel? Nic nenapíšete?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud