Dožije v kriminále! Recidivista (65) střílel samopalem na dodávku: Dostal 25 let

Autor: ČTK, ljš - 
1. 6. 2016
13:50

Za pokus o vraždu při přepadení dodávky s penězi na pražském Zličíně a za další trestné činy poslal soud recidivistu Adolfa Doležala na celkem 25 let do vězení.

Pětašedesátiletý muž, který podle nepravomocného rozsudku pálil ze samopalu na vůz s posádkou bezpečnostní agentury, obžalobu odmítá. Soudní senát ho uznal vinným i z vyloupení herny ve Voticích a z nedovoleného ozbrojování. Doležal se proti verdiktu na místě odvolal.

„Obžalovaný Doležal byl v minulosti několikrát soudně trestán. Je jasné, že střílel ze škorpionu, a je to kvalifikováno jako pokus o vraždu na dvou osobách a ve snaze usnadnit jiný trestný čin. Podle znalců není schopen žádné resocializace. Má za sebou loupeže, vydírání, porušování domovní svobody, mnohonásobné krádeže. Je nepoučitelný,“ vysvětlil uložení výjimečného trestu předseda senátu pražského městského soudu Kamil Kydalka.

Podle verdiktu přepadl Doležal společně s dalším recidivistou Janem Čechem a s řidičem Ondřejem Voráčem v březnu 2013 před obchodním domem IKEA vůz bezpečnostní agentury Loomis. Doležal s Čechem měli policejní uniformy a maskovali se kuklami. Doležal - údajně v rozporu s předchozí dohodou s ostatními - vypálil na dodávku minimálně deset střel, přičemž jedna z nich pronikla do auta. Posádce vozu se podařilo i s penězi ujet, nikdo nebyl zraněn.

Čechovi, který s Doležalem údajně necelé dva týdny před incidentem na Zličíně uloupil z herny ve Voticích peníze a zboží v celkové hodnotě 387.000 korun, uložil soud 12 let vězení. Podle soudu má Čech na svědomí i neoprávněné užívání pěti traktorů, které po nocích odvážel z areálů zemědělských firem.

Voráčovi, který se k přepadení dodávky s penězi jako jediný přiznal, soudní senát uvěřil, že trestnou činnost spáchal pod nátlakem. Uložil mu tříletý podmíněný trest. „Je možné, že se k tomu dostal jako slepý k houslím,“ podotkl Kydalka. Voráč tvrdí, že se o loupeži dověděl až na místě - jeho sousedé Doležal a Čech ho prý původně požádali o pomoc s převozem věcí, jako už několikrát předtím. Poté ho ke spolupráci přinutili výhrůžkami.

 

Doležal byl v minulosti odsouzen mimo jiné za loupež, při níž zemřela zaměstnankyně spořitelny. U královéhradeckého soudu navíc čelí obžalobě z přípravy vraždy Voráče a jeho rodiny. Voráčova advokátka si dnes u soudu stěžovala na to, že Doležal vyhrožoval i jí.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud