Kaskadéři bourali v levných autech do luxusních, 133 lidí obviněno z podvodu

Autor: ČTK - 
8. května 2016
14:00

Sedm let těžké práce se vyplatilo. Pražští policisté navrhli obžalovat 133 lidí za 90 pojistných podvodů s auty, 14 pojišťovnám a úvěrovým společnostem tím způsobili škodu za více než 40 milionů korun. Obvinění jsou stíháni pro pojistný a úvěrový podvod, podílnictví, nadržování, legalizaci výnosů z trestné činnosti a padělání a pozměňování veřejné listiny. Nejvyšší trestní sazbou je deset let vězení.

Prozradil to mluvčí pražské policie Jan Daněk, podle kterého policisté na případu pracovali sedm let. Podezřelí si podle Daňka nejdříve pořídili úvěrovým podvodem nebo standardní koupí luxusní vozidla.

Vedle toho si koupili i levná auta, u kterých uzavřeli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Takzvaní řidiči – kaskadéři pak levnými auty úmyslně bourali do těch luxusních. Další podezřelí a jejich komplicové následně nehodu nahlásili jako údajní řidiči nebo jako majitelé vozů požadovali proplacení škody od pojišťoven, uvedl mluvčí.

Vozidla pak byla opakovaně bourána a bez větších oprav účelově převáděna na další fiktivní majitele. Zároveň se vyměňovaly registrační značky, aby se zakryly předchozí události a ztížilo se odhalení trestné činnosti. Následně bylo nahlášeno fiktivní odcizení luxusního vozidla a opět vyinkasovány peníze,“ popsal další průběh podvodů Daněk a doplnil, že v jiných případech si podezřelí brali úvěr nebo pojišťovali vozy, které byly už nepojízdnými vraky a jejichž hodnota neodpovídala výši poskytnutého úvěru ani pojistné částky.

Po získání peněz z úvěrové společnosti podezřelí prý oznámili fiktivní krádež vozidla a žádali pojistné plnění. Podezřelí si podle policie za 2000 až 20 000 korun najímali na jednání s policií nebo pojišťovnami a úvěrovými společnostmi své příbuzné, bývalé či současné partnery, bývalé spolužáky nebo kolegy z pracovišť.

Podle zjištění kriminalistů ve zmíněných případech figurovalo na 30 luxusních vozů, které byly bourány, zhruba stejný počet levných aut a kolem 30 aut z půjčoven, která sloužila jako viníci nehod.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud