Středa 16. června 2021
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Polojasno 27°C

V zatopeném lomu na Bruntálsku našli mrtvého potápěče (†46): Šlo o zkušeného profesionála

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Daniel Černovský)
Autor: ČTK - 
28. února 2016
17:10

V zatopeném břidlicovém lomu Šifr ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku dnes zemřel šestačtyřicetiletý potápěč. Jeho smrt pravděpodobně způsobilo poškození plic z přetlaku. ČTK to sdělila policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Lom, který je často cílem potápěčů, je hluboký 35 metrů. Tři muži z Ostravska se dnes potápěli v hloubce 22 až 28 metrů, kde je teplota vody zhruba dva stupně. "Při ponoru šestačtyřicetiletý potápěč začal signalizovat pomoc, jeden z jeho kolegů mu dal dýchnout kyslíku ze své láhve. Muž však začal najednou rychle stoupat na hladinu, kde volal o pomoc a následně upadl do bezvědomí," popsala Jiroušková.

Muži začali poskytovat pomoc jeho kolegové a poté i zdravotníci. Přivolaný lékař ale musel konstatovat, že muž zemřel. "Příčinu úmrtí určí nařízená soudní pitva, předběžně by se mohlo jednat o barotrauma plic z přetlaku," uvedla policejní mluvčí.

Techniku potápěče a jeho plicní regulátor čeká odborné zkoumání, na místě je předběžně ohledali speciální policejní potápěči z Frýdku-Místku. Kriminalisté zjišťují další okolnosti neštěstí. "Zahynulý potápěč měl akreditace a za sebou asi dvě stovky ponorů. Jeho dnešní technika však nebyla plně kompatibilní a vhodná na typ vody," uvedla Jiroušková.

Lom ve Svobodných Heřmanicích je vyhledávaným místem pro potápěče nejen z Česka, ale i ze sousedních zemí. Důvodem je jeho hloubka a čistá voda. Podobných neštěstí jako dnes se tam už stalo více.

Naposledy tam v březnu před čtyřmi lety zahynuli dva ze tří polských potápěčů, kteří se potápěli pod tehdejší dvaceticentimetrovou vrstvou ledu. V roce 2007 se v lomu stalo hned několik neštěstí: v říjnu tam zemřela jednapadesátiletá polská potápěčka a v dubnu dva potápěči najednou, čtyřicetiletý muž a jeho osmnáctiletá dcera z Opavy. V březnu 2006 potápění pod ledem nepřežil pětatřicetiletý polský sportovní potápěč, kterému ve velmi chladné vodě zamrzla automatika umožňující dýchání.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání