Za požár Libušína může kominík: Hrozí mu osm let

Autor: ČTK ljš - 
30. prosince 2015
10:23

Policie obvinila padesátiletého muže z Karvinska kvůli loňskému požáru chaty Libušín na Pustevnách. Údajně zanedbal v roce 2007 opravu komínových těles této kulturní památky. Muži hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti až osm let vězení.

Chata Libušín sloužící jako restaurace shořela v noci z 2. na 3. března loňského roku. „Vyšetřováním policisté vyloučili úmyslné založení požáru a dále i skutečnost, že by za vznik požáru mohla závada na elektroinstalaci. Jako místo vzniku požáru určili kriminalisté těleso komína,“ uvedl policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Dodal, že na opravě komínových těles na chatě se v roce 2007 podílel i obviněný muž z Karvinska. „Jelikož byl odpovědný za provedení těchto prací, policejní komisař jej v uplynulých dnech obvinil z přečinu obecné ohrožení z nedbalosti,“ dodal Malcharczik. Škoda podle něj dosud nebyla vyčíslena, zatím je odhadována na více než 50 milionů korun.

Chata byla postavena v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm už vypsalo soutěž na firmu, která by měla vyhořelý Libušín znovu postavit. Obnova by měla stát přes 80 milionů korun, částka se však může snížit soutěží. Pomoc již dříve přislíbilo ministerstvo kultury, muzeum by mělo získat peníze i z pojišťovny. Přispívají také lidé a firmy, na účtu veřejné sbírky je téměř deset milionů korun.

Interiér Libušína zdobily fresky s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. Unikátní byly tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. K vybavení patřilo sto vyřezávaných židlí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud