Přívaly vody i na Broumovsku

Na Broumovsku sledovali obyvatelé řeku Stěnavu s velkými obavami. Voda nadělala problémy i na Písecku a Těšínsku.
Problémy s přívalem vody po přívalovém dešti měli od úterý obyvatelé oblasti Broumovska. Na povodně jsou tady už zvyklí. Teď prý ale voda přišla nečekaně rychle. S obavami na tváři pohlíželi lidé na řeku Stěnavu v Otovicích na Broumovsku. "Po přívalovém dešti byl zaznamenán v obci Otovice na Stěnavě třetí povodňový stupeň. Přítoky Stěnavy se vylily z břehů," popsal situaci z noci vedoucí dispečinku vodohospodářů z Povodí Labe Jiří Petr. Během včerejška se naštěstí vodní stav již pohyboval na hranici prvního povodňového stupně. Několik sklepů stihla zaplavit voda po nočním dešti.
Předměstí Těšína hasiči evakuovali Evakuace! Velká voda vyhnala včera z domovů obyvatele Karvinské kolonie na předměstí Českého Těšína. "To jsem ještě nezažil. Nejsem rybář, ale tohle jsem si nemohl nechat ujít," kroutil hlavou Leszek Sikora (23), který holýma rukama "ulovil" metr dvacet velkého tolstolobika. Voda mu kapitální úlovek přinesla doslova až na zápraží. Obyvatelé kolonie na periferii však měli jiné starosti. "Je tam vody po krk. Jinak než ve člunu se tam nedostaneme," hlásil promočený hasič. Jeden z vozů se snažil překonat zatopenou Karvinskou ulici a uvízl uprostřed "jezera". Záchranáři museli nakonec z nejvíce postižené oblasti evakuovat dvanáct lidí. V Českém Těšíně způsobila velká voda také dopravní kalamitu. Výpadovku na Karvinou i v opačném směru na Třinec musela policie uzavřít. Přívalové deště nadělaly starosti i okolním obcím.
Blanice klesá jen po centimetrech Rozvodněná Blanice se na jihu Čech navrací do koryta velmi pomalu. V Putimi, kde se dostala mezi domy, klesá po centimetrech. "Za dvacet čtyři hodin od kulminace klesla voda jen o patnáct centimetrů. Teprve dnes ráno jsme mohli odvolat třetí stupeň povodňové aktivity," uvedl včera starosta Putimi Ladislav Šabat. Škody na obecním majetku tu ještě nejsou vyčísleny. Už teď je zřejmé, že vyčištění stok, silnic a zanesených kanálů bude stát zhruba sto tisíc. "Někteří občané mají kvůli spodní vodně i nadále zatopené sklepy a zanesené studny. Musí čekat, až voda dál opadne. To bude trvat ještě několik dnů," odhadl starosta. V okolí Putimi stejně jako v dalších místech podél toků Blanice a Otavy zůstávají na polích a loukách velká vodní jezera. Druhý stupeň povodňové aktivity včera hlásila ještě Heřmaň na Písecku. V samotném Písku platil na Otavě první stupeň.
Témata: