Válka v Janově

Summit G8 skončil bez dohody. Zato ale vstoupí do historie krvavými střety demonstrantů s policisty.
Janovský summit se stal místem ostrých střetů antiglobalistů s policií. Při dvoudenních krvavých bitkách zahynul jeden člověk, 500 bylo zraněno, včetně asi stovky policistů. Dalších 140 demonstrantů karabiníci zatkli. Odhaduje se, že do města přijelo 150 až 200 tisíc rebelů. Obrovské jsou i hmotné škody.
Nejtvrdší srážky se odehrály v pátek a sobotu. Zatímco čtvrteční pochod aktivistů byl vcelku poklidný, další dva dny se Janov proměnil na bitevní pole. Agentury v této souvislosti hovoří o »stopách krve na chodnících«. První a jedinou obětí se už pátek stal třiadvacetiletý Ital Carlo Giuliani, jehož zastřelil karabiník. Ten byl posléze obviněn z úmyslného zabití. Následovaly pouliční šarvátky a rabování. Například jen za sobotní odpoledne bylo zraněno na 220 demonstrantů a 73 policistů. Italský premiér Berlusconi dokonce řekl, že jeho vláda byla proti násilnostem bezmocná a nemohla udělat nic víc.
Nepokoje ukončila sobotní razie policie proti hlavnímu štábu aktivistické organizace, která stála v pozadí demonstrací. Při zásahu, jenž si vyžádal šest zraněných, zabavila aktivistům několik počítačových disků. Tento »hlavní stan« aktivistů se nachází asi čtyři kilometry od tzv. čevené zóny, tedy nepřístupného bezpečnostního pásma, kde jednali politici. Neděle již byla klidná, nebo?t většina rebelů z města odjela.