Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Guru Jára dostal 10 let za znásilňování, které nazýval odháčkování

Autor: ljš - 
7. října 2014
13:25

Přišly za ním pro pomoc s psychickými problémy, on je léčil znásilněním! Krajský soud ve Zlíně dnes uložil zakladateli esoterické školy Poetrie, Jaroslavu Dobešovi (43), zvanému guru Jára nebo Óm nadsamec 10 let vězení. Jeho spolupracovnice Barbora Plášková (40) dostala jen o půl roku méně. Oba však před spravedlností uprchli do ciziny.

Dobeš, který je ve své komunitě známý jako "guru Jára", podle obžaloby ženy a dívky na různých seminářích takzvaně "odháčkovával". Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. On pak tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Klientky školy však o této metodě nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž věděly, jak metoda probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a reagovat. Lektorky školy v čele s Pláškovou dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení, poté se nečekaně objevil Dobeš a zpravidla vykonal na ženách krátkou soulož.

 

Podle obžaloby, která zmiňovala osm takových případů v letech 2004 až 2007, se u poškozených projevila posttraumatická stresová porucha. Semináře se konaly na několika místech včetně domu ve Zlíně nebo statku v obci na Olomoucku. Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové Dobeš školu vytvořil jako zdroj své obživy. "Odháčkováním" podle ní prošlo asi 350 žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné však nikoliv.

 

Znalkyně Alena Gayová potvrdila, že u některých žen posttraumatická stresová porucha přerostla v chronický stav, její symptomy tak budou přetrvávat celý život. Znásilněné trpí například poruchami sebeúcty, některé si změnily i jména, mají potíže v partnerských vztazích, trpí depresemi a mají i pocity viny kvůli tomu, že do Poetrie přivedly další ženy. Podle Gayové přitom šlo o inteligentní ženy, které ale byly na Dobešovi závislé.

 

Dobeš byl obžalován i za pomluvu. Údajně v roce 2009 vyvěsil ve městě v Čechách letáky s informacemi o lékařce, která pracovala v tamní nemocnici a měla podle nich způsobit smrt pacienta. Letáky odkazovaly na další fakta na internetových stránkách Poetrie. Lékařka poté skončila pracovní poměr v nemocnici a byla nějakou dobu nezaměstnaná.

 

Dobeš byl podle svědkyň ve své komunitě velmi ctěn a obdivován. Jen on byl prý schopen provést údajné "odháčkování". Hodně cestoval, v Česku se objevoval jen občas. V zahraničí se zřejmě stejně jako Plášková pohybuje i nyní. U soudu je zastupovali obhájci, podle nichž ženy věděly, co je čeká, a nešlo tak o trestný čin. Škola nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií.

jity ( 8. října 2014 13:42 )

Kdo ví jestli už mu neupadl háček. Háčkoval až přeháčkoval a ty telata mu nalítly.

jity ( 8. října 2014 10:56 )

Dříve pracovali lidé na polích a když to na ně přišlo tak se do toho dali a jak jim to šmakovalo a žádné deprese neměli. Byli sice chudí, ale toto byl jejich omastek.

tenzmrtodvedle ( 7. října 2014 23:00 )

Tak nadsamec Jara je plesatej? Tak kvuli tomu nosi porad na hlave ten divnej hadr a myslel,ze tam ma zezadu Lorda Voldemorta ,kterej s nim sdili jednu hlavu.

zelena.karkulka ( 7. října 2014 21:32 )

neměly orgasmus

zelena.karkulka ( 7. října 2014 21:31 )

já bych ho netrestala

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání