Smrt pacientky (†70) v rumburské nemocnici: Co říkají odborníci na sestru Věru M.?
Vražda, nebo eutanazie, milosrdný konec utrpení? Zdravotní sestra Věra M. (50) zřejmě v nemocnici v Rumburku sprovodila ze světa těžce nemocnou seniorku (†70) pomocí draslíku! Názor na její čin rozděluje nejen laickou veřejnost, ale i odborníky!
Případ z Rumburské nemocnice se valí jako lavina, koho má Věra M. ještě na svědomí? Její první a snad i poslední obětí byla sedmdesátiletá žena, která umírala na rakovinu. Smrt jí ale způsobila zástava srdce! Jak je to možné? Píchla jí totiž draslík přímo do žíly!
Co s lidským tělem udělá vysoká dávka draslíku? A umí lékaři po smrti, při pitvě, zjistit, že byl člověk zavražděn právě podáním draslíku?
„Když bude mít zemřelý vysokou hladinu v krvi, může se o tom spekulovat. Vysoká hladina draslíku může být způsobena různými věcmi. Po smrti může rozpadem buněk docházet ke zvýšení hladiny draslíku v těle,“ řekl Blesku MUDr. Martin Pešta, gastroenterolog, Nemocnice na Bulovce. A jak se pacientům podává? „Vždy v ifuzi, v roztoku glukózy nebo fyziologickém roztoku, nikdy samostatně,“ dodal.
Co se stane pacientovi, kterému byl draslík podán přímo do žíly? „Dochází k různým srdečním arytmiím nebo zástavě srdce.“ Jde při pitvě odhalit vraždu draslíkem? „Z pitevního nálezu to zjišťovat nelze. Po smrti je koncentrace draslíku jiná a nedá se spolehlivě určit, zda došlo k předávkování. Jde o hodnocení nálezu,“ řekl Ing. Jaroslav Zikmund, toxikolog, také z Bulovky.
Bylo odhaleno, že žena v nemocnici pracovala 3 roky, během kterých údajně došlo k dalším 11 podezřelým úmrtím. Policie je nyní prošetřuje. Deníku se ozvala žena, která tvrdí, že letos v květnu za podivných okolností zemřel její tatínek. Bylo mu 68 let. Kolik dalších má Věra M. na svědomí?
Kvůli této strašné události zuří válka mezi ředitelem a lékařem interny. „Není pravda, že jsem byl milencem zdravotní sestry, která smrt pacientky způsobila. Odmítám spekulace, že bych věděl o tom, co zdravotní sestra dělá, nebo její počínání dokonce kryl. Nikdo mě kvůli tomu neprošetřuje, jak tvrdí vedení nemocnice,“ prohlásil včera lékař Petr Vondráček, který pacientku ošetřoval.
Doktor Vondráček celou záležitost podle svých slov oznámil hned druhý den po události primáři interny, jeho zástupci a hlavní sestře nemocnice. „Pak jsem najednou zjistil, že důkazy, které by pochybení sestry dokazovaly, někdo vyhodil do odpadků! „Všechno jsem předal vrchní sestře,“ uvedl lékař. Ředitel špitálu ale tvrdí, že o události se dozvěděl až o tři dny později...
Zdravotní sestru policisté obvinili z vraždy a soud ji včera poslal do vazby. Žena by mohla skrývat nebo také ovlivňovat svědky.
Renomovaný pražský advokát Jan Černý: Případy »eutanazie« se množí
„Pokud se prokáže, že to byl úmysl, aby pacientka zemřela, je to trestný čin vraždy a soud může jen zvažovat pohnutky, proč to sestra udělala. Ty pak mohou vést k tomu, že trest uloží třeba až na dolní hranici trestní sazby, což je 10 let. Protože se případy »eutanazie« množí, myslím si, že je i tento případ silným signálem pro společnost, že by se měla zamyslet a právně možnost legální eutanazie řešit. Jinak je to obdobná situace, jako kdyby se zakázaly potraty, stejně by se dělaly na černo.“
Mluvčí České lékařské komory, MUDr. Michal Sojka: Je to na diskuzi
„Primárně se nás případ netýká, jde o sestru a je ve vyšetřování Policie ČR. Obecně, co se týče eutanazie, je to věc, která je složitější, jde o téma na celospolečenskou diskuzi. Jde o otázku filosofickou a etickou.“
MUDr. Ladislav Kabelka, PhD., primář Domu léčby bolesti s hospicem Sv. Josefa v Rajhradě: Eutanazie, šikmá plocha
„V Česku není eutanazie legální a pro mě to není téma. Tím je naopak kvalitní paliativní péče. Případné odstoupení od léčby je přesně odborně definované a v medicíně má přesná pravidla. Pokud nezajistíme pacientovi paliativní péči, je přirozené, že bude trpět a žádost skončit to musí přijít. Ani paliativní péče člověku nenabízí ráj na zemi, nabízí mu ale snesitelnou cestu s nevyléčitelnou chorobou. Eutanazie je však šikmá plocha a je dobře, že v Česku 2014 není legalizovaná. Péče o chronicky nemocné je hluboce podfinancovaná a eutanazie by se mohla stát zkratovitým řešením.“
Ak je to pre teba, tak obvolám všetky salaše v kraji
