Letec havárii nepřežil

Větroni nechybělo mnoho a les by přeletěl. Náraz o stromy ale pilota vymrštil z kabiny a každá pomoc již byla marná.
V lese 300 metrů nad horskou chatou Alfrédkou u Staré Vsi na Bruntálsku našel ve středu v 17 hodin po pádu větroně smrt 32letý člen Aeroklubu v Šumperku.
Zbytky letadla nyní zkoumají v Šumperku odborníci z Aeroklubu ČR, podle neoficiálních informací byl stroj v pořádku a zřejmě došlo k chybě při řízení.
"Seděli jsme venku u stolu s turisty, když nad lesem proletěl větroň, udělal boční obrat a pak jsme už jen slyšeli obrovskou ránu. Volali jsme záchranku a policii, turisté se mezitím rozběhli po lese a dva po chvíli objevili letadlo s již mrtvým pilotem", líčil smutnou událost František Špicera z bufetu u Alfrédky.
Zbytky z letadla L 13 Blaník OK 3811 si odvezli ještě v noci lidé z aeroklubu, který pověřila vyšetřováním Česká letecká inspekce. Jak Blesk informoval jeden z vyšetřujících, prvotní zkoumání ukázalo, že se větroň rozerval až nárazy do stromů, při pádu byl tedy ještě celistvý. "Letadlo bylo v pořádku, ale tak rozbité, že zatím nejsme schopni prokázat, zda mělo nějakou poruchu v řízení", sdělil vyšetřovatel. Blaník měl na svém kontě už 4300 letových hodin, o šest set více je již maximální životnost větroně. Škoda dosáhla 300 tisíc korun. Při letu se větroň zachytil o jeden ze stromů, ten změnil jeho směr a pilot už nebyl schopen stroj řídit. V poslední fázi ho odstředivá síla vymrštila z kabiny sedm metrů nad zemí i s kniplem, palubní deskou a radiostanicí.
Muž, jenž byl údajně hodně zcestovalý, ale na větroni měl nalétáno méně než 80 hodin, se nechal při sportovním létání vytáhnout do výšky 1100 metrů. Nad lesem u Alfrédky začal klesat. Podle odborníka z aeroklubu mu stačilo 35 až 40 metrů, aby vršek kopce přeletět a pak už ho čekalo jen údolí a po odbočce vlevo letiště v Šumperku. "V tu dobu nebyly intenzívní proudy, bylo třeba je hledat", zmínil odborník komplikace, jež mohly způsobit tragické klesání.