Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Zpověď mámy homosexuálního synovce Ester Janečkové: Filípka (†14) jsem našla viset na zahradě...

Autor: lvi - 
31. března 2014
16:55

Musela to být rána, která ji srazila na kolena. Umřelo jí dítě. Navíc dobrovolně. Nyní se matka Filipa (14) rozhodla promluvit nejen o důvodu jeho sebevraždy, ale o jeho nenaplněném životě jako takovém.

Filip se oběsil 2. února na zahradě poblíž rodinného domu, kde žil. Jako hlavní motiv svého zoufalého činu uvedl v dopise na rozloučenou aktuální stav společnosti, která odsuzuje homosexualitu.

Jeho matka se poprvé od jeho smrti rozhodla vypsat ze svých pocitů, které po smrti prožívala a popsala i synův životní příběh. Svůj dopis zveřejnila s odkazem, aby lidé k sobě byli tolerantnější a víc takových příběhů se kvůli nenávisti společnosti "odlišných" lidí nemuselo už odehrávat.

Celý dopis matky Filipa najdete ZDE.

Matka Filípka se během obsáhlého, citově pochopitelně vypjatého elaborátu, věnuje zejména posledním Filipovým chvílím, včetně jeho oživování po zmíněném činu.

"V neděli 2.2. krátce po poledni jsme našli našeho syna Filípka oběšeného na zahradě u našeho domu… I když nám bylo od první chvíle zřejmé, že není pomoci, v zoufalé snaze o zázrak se ho manžel s dcerou a synem pokoušeli oživovat a já jsem volala záchranku. I jim bylo hned po příjezdu jasné, že není pomoci, ale přesto se snažili dělat, co mohli a museli,“ uvedla matka v dopise.

Po úmorné snaze záchranářů prý nezbylo nic jiného, než prohlásit Filipa za mrtvého. „Záchranáři ukončili svoji snahu, auto i vrtulník odletěli prázdné a našeho Filípka odvezli pohřebáci,“ popsala stále ještě šokovaná matka nejtragičtější den svého života.

Rovněž zmapovala zřejmě poslední hodiny Filipa na tomto světě. „Ještě v sobotu večer jsem s ním řešila jeden problém, který v pátek udělal a za který se omlouval a povídali jsme o tom, kam půjde na střední školu. To bylo naposledy, kdy jsme ho viděli živého… Odešel do svého pokoje a napsal dopis na rozloučenou a nad ránem se potichu vykradl z domu na zahradu…“

Miláček rodiny

Zmínila, že Filip se narodil jako její osmé dítě a byl to doslova miláček rodiny. „Filípek se nám narodil jako naše osmé miminko. Bylo možná trochu bláznovství pořídit si tolik dětí, ale já jsem moc chtěla velkou rodinu a hodně dětí. On byl krásné a pohodové miminko. Získal si lásku všech svých nejbližších – jeho úsměv a věčně rozzářená čokoládově hnědá očka si získala každého.“

Matka uvedla, že odlišnost Filipa se začala projevovat už během raného dětství, zejména v jeho zájmech. „Měl úplně jiné zájmy – bavilo ho malovat, pomáhat s vařením a pečením. Stále něco vyráběl – košíky z pedigu, skládačky z papírů. Klučičí hry ho nezajímaly, raději poslouchal řeči dospělých nebo si hrál s holkama. Radil sestrám s oblékáním i účesy. Taky krásně zpíval. Když jsme se před pěti roky přestěhovali poblíž Hradce Králové, začal zpívat ve známém chlapeckém sboru,“ uvedla matka s tím, že tak v 11 letech si všichni začali uvědomovat, že Filip bude gay.

„Dcery mě opakovaně říkaly, že Filípek bude gay, ať se s tím smířím. Já jsem je ubezpečovala, že to pro mě není věc, se kterou bych se nesmířila, ale že mu to nehodlám podsouvat a nechám na něm, jak to v něm uzraje, zmínila,“ popsala matka Filipa.

 

krupan10 ( 3. dubna 2014 11:07 )

souhlas

krupan10 ( 3. dubna 2014 11:04 )

tak nějak to bude

krupan10 ( 3. dubna 2014 11:03 )

možná se na tom podílel dost i náboženský podtext

tina13 ( 1. dubna 2014 23:04 )

..zklamali jako rodiče, už jen tím, že si napleskali 8 dětí a neměli na ně čas a ani nervy, teďko budou z kluka dělat druhého Palacha, aby se očistili...hanba jim.......včele s nějakou Ester

tina13 ( 1. dubna 2014 22:54 )

8 dětí , co to je za rodinu??Nevěřím, že měla čas se všem naplno věnovat a zabezpečit je v oblasti všeho, aby se naplno mohly věnovat různým aktivitám.....atd. Je to samozřejmě tragédie, ale myslím si, že v tom bylo něco mnohem zásadnějšího, jestli vůbec tušili, že kluka mají..., 8 to mi rozum nebere, to snad dneska mají jen romové ...to není obdivuhodné, ale těžce nezodpovědné....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud