Pro chování faráře Mariana Benka, který se do homosexuálů navezl i při smutečním obřadu, má moderátorka Pošty pro tebe skutečně odvážné vysvětlení. „Homofobie katolické církve je spojena s celibátem. Spousta věřících kluků necítila potřebu najít si ženu, založit rodinu, ale odmítli si připustit, že jsou gayové, a raději utekli ke kněžství. Proto jsou frustrovaní, zatvrzelí, zatrpklí. Nepřiznali si pravdu o sobě samých a teď jsou ze všech nejmilitantnější,“ vyřkla Ester svoji domněnku v rozhovoru pro Magazín Dnes. Navázala tak na incident na Filipově pohřbu, kdy sebrala odvahu a v závěru piety vmetla faráři své obvinění. „To vy jste ho zabil a lidi jako jste vy!“ křičela na něj.

Víra na překážku

Filip pocházel z početné hluboce věřící rodiny. Se svými sedmi sourozenci i s rodiči si rozuměl. Ti ale naslouchali kázáním místního faráře, kterého Ester označuje za homofobního, a to Filip zřejmě těžce nesl. Alespoň tak o tom moderátorka Pošty pro tebe uvažuje.

Nic nedal znát

Synovec Janečkové svoje trápení s přijetím jeho homosexuality ukončil 2. února oběšením doma na zahradě. Podle Janečkové Filip ještě ten den pomáhal bratrovi na stavbě, sledoval s tátou tenis a do půl desáté večer seděl s rodiči v obýváku. Pak zřejmě odešel k sobě do pokoje psát dopis na rozloučenou.

Chtěl začít nový život u tety v Praze

Mnohem jasnější je nyní Ester Janečkové i Filipova (†14) touha žít v Praze. Hlavní město je k homosexuálům mnohem vstřícnější než konzervativní venkov, kde žil. „Chtěl jít od září na konzervatoř. Bohužel se na ni nedostal, ale to na jeho touze nic nezměnilo. Dnes už jsme si skoro jistí, co ho sem tak táhlo – Praha je mnohem míň homofobní,“ prozradila moderátorka v rozhovoru.

Rodina bojuje proti homofobii

Smrt Filipa (†14) donutila věřící rodinu se zamyslet. „Táta Karel se třeba rozhodl, že v Hradci Králové založí pobočku společenství Logos, které sdružuje homosexuální věřící,“ svěřila Janečková a doplnila, že část rodiny chce dokonce jezdit na besedy do škol a mluvit o potřebě tolerance.

Tomáš Halík: Skandál kněze? Nepřijatelné!

„Skandál, který způsobil jeden z kněží na pohřbu synovce Ester Janečkové Filipa, tím, že se vyhrazoval proti homosexuálům, je z hlediska církve zcela nepřijatelný. Vnímáme lidi s homosexuální orientací jako boží stvoření. Všichni jsme si rovní. Každý, bez ohledu na sexuální orientaci, má právo na důstojný církevní obřad a odchod. Jsem přesvědčený, že ačkoli je názor kněze jakýkoli, měl by zachovat dekorum, a to zejména s ohledem na pozůstalé, popřípadě se svých osobních názorů zdržet," říká Tomáš Halík, kněz a prezident České křesťanské akademie.