Matka z Vlasatic zavraždila své tři děti: Byla při smyslech, řekli znalci

Michaelu H. v černém oblečení přivelda k soudu eskorta  (Autor: Blesk - Ondřej Požár)
Autor: ČTK, ljš - 
5. února 2014
12:54

Jednatřicetiletá matka z Vlasatic na Brněnsku, obžalovaná z vraždy svých tří novorozených dětí, byla podle znalců schopna rozpoznat protiprávnost svého jednání. Je sice podprůměrně inteligentní, je nezodpovědná a nedokáže si odepřít alkohol a drogy, netrpí ale duševní poruchou. Vyplývá to ze znaleckého posudku psychiatra Petra Stožického a psycholožky Blanky Zapletalové. Dnes je vyslechl brněnský krajský soud. Žena se dosud k vraždě dětí přímo nepřiznala.

V minulosti se Stožický se Zapletalovou zabývali i kauzou matky z Širokého Dolu na Svitavsku, která zavraždila své čtyři děti. Dostala doživotí, které nyní hrozí i matce z Vlasatic.

"Byla schopna rozeznat protiprávnost svého jednání a své jednání mohla ovládat," řekl dnes brněnskému soudu, kde se proces koná, Stožický. Na tzv. laktační psychózu, která může matky postihnout po porodu, se podle posudku obžalovaná nemůže vymlouvat. V tomto stavu jsou některé matky schopny ublížit svým dětem. Nastává ale nejdříve týden po porodu.

Video Vraždící matka: Prý nechápe, co po ní soud chce! - Ondřej Požár

Znalci porodnictví u soudu sice připustili, že při porodu je každá matka vystavena velkému psychickému tlaku, ale u obžalované podle Stožického a Zapletalové nenastal tak, aby jím bylo možné odůvodnit smrt tří novorozených dětí.

Žena nevypovídá. Stožickému při psychiatrickém vyšetření řekla: "Vím, že jsem to udělala, ale proč, to nevím." Dnes u soudu jen zdůraznila, že se tím rozhodně nepřiznala k vraždě.

Jak vlastně děti zemřely, se patrně nepodaří zjistit. Jejich ostatky byly v době nálezu ve velmi špatném stavu. "Šlo tam o totální hnilobný rozklad měkkých tkání, z nichž zbyly jen zbytky mazlavé šedohnědé hmoty," řekl dnes soudu patolog Jan Krajsa. Matka se ve svých předchozích výpovědích přiznala k tomu, že jedno z dětí zadusila, zda další dvě přišla na svět mrtvá nebo zemřela kvůli neposkytnutí péče, se neví.

Podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové žena nejprve v květnu 2012 porodila ve svém domě dvojčata. Jedno z nich byla holčička, pohlaví druhého není známo. Matka pak jejich tělíčka zabalila do ručníků a igelitové tašky a odnesla je do sklepa objektu sousedícího s rodinným domem. Zhruba za rok se situace opakovala; žena přivedla na svět holčičku, kterou podle obžaloby opět usmrtila. Původně tvrdila, že ji k vraždě dětí přiměla špatná sociální situace a napjaté vztahy v rodině. To ale svým dopisem po policejních výsleších, které se konaly loni v červenci, popřela. Tvrdila, že přiznání bylo vynucené.

Žena žila se svým manželem a dvěma staršími dětmi v rodinném domku ve Vlasaticích. Rodina si na něj vzala půjčky, vznikly jí dluhy 800.000 až 900.000 korun a dostala se do značných potíží. Psycholožka Zapletalová se domnívá, že právě velké dluhy rodiny mohly matku z Vlasatic přimět k vraždě svých potomků.

Vladimír Klepáč dr

 

 

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud