Při nájezdech na romské osady zabili 6 lidí: Vrazi dostali doživotí

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
6. 8. 2013
09:50

Maďarský soud vynesl tři tresty doživotního vězení za protiromské útoky, při nichž v letech 2008 a 2009 zahynulo šest Romů. Čtvrtý obžalovaný byl odsouzen ke 13 letům vězení.

Podle obžaloby tři pachatelé v období od července 2008 do srpna 2009 napadali romské osady u malých obcí ve středním a východním Maďarsku, zapalovali romská obydlí a po prchajících lidech stříleli. Při útocích, kterých bylo údajně devět, použili kromě střelných zbraní i granáty a zápalné lahve. Čtvrtý obžalovaný dělal trojici při posledních dvou útocích řidiče.

Mezi oběťmi byl i pětiletý chlapec. Pět dalších lidí bylo během protiromských pogromů vážně zraněno.

Skupina provinilců byla zadržena 21. srpna 2009 v Debrecínu. Prokurátor v obžalobě uvedl, že pachatelé byli při všech svých činech motivováni rasovou nenávistí a své akce připravovali "s vojenskou přesností". Útoky chtěli zastrašit celou komunitu.

Romská menšina podle statistik představuje téměř desetinu obyvatel desetimilionového Maďarska. Bezmála 70 procent Romů je nezaměstnaných, jen pět procent mladých Romů dokončí střední školu a sotva 1,2 procenta z nich se dostane na vysoké školy.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud