Česko nebude centrem drogové turistiky: Majitel Amsterodamshopů dostal dva roky
Z České republiky nebude světové centrum drogové turistiky. Takový signál vyslal k veřejnosti Okresní soud v Olomouci, když majitele nechvalně známých Amsterodam shopů Artura Slawomira Kamedulu (26) z Polska poslal na dva roky za mříže. Prodej syntetických drog maskovaných za reklamní předměty klasifikoval soud jako šíření toxikomanie.
„Látky, které prodával, lze jednoznačně zařadit pod definici návykové látky,“ uvedla soudkyně Markéta Langerová. S ohledem na vysokou společenskou nebezpečnost uložila nepodmíněný trest.
V Polsku udělal prodeji přítrž hygienik
Kamedula provozoval obchody se syntetickými drogami, podobnými kokainu či pervitinu nejprve v Polsku, kde jich měl několik stovek. Tam prodej ukončil a prodejny nechal zavřít hlavní hygienik. Kamedula se proto přesunul do ČR, kde sám vlastnil jako jediný vlastník a jednatel společnosti Poland Corporation prodejny Amsterodam shop v Ostravě, Olomouci a Brně a řadu dalších podobných prodejen zásoboval.
Prý šlo jen o sběratelské předměty
Kamedula se u soudu hájil tím, že prodával pouze sbírkové předměty, které byly označené, že nejsou vhodné ke konzumaci. „Přitom je ale nikdo nesbíral a všichni je jen užívali. O sběratelské předměty šlo jen v myšlenkách obžalovaného. Sběratelství mělo jen zastírat prodej drog. O tom svědčí i název prodejen, evokující místo, kde jsou drogy tolerovány,“ uvedl státní zástupce Jaroslav Kouřil.
Alibizmus jako kdyby prodával odjištěné granáty
Soudkyně Langerová při zdůvodnění rozsudku v otázce sběratelství uvedla: „Je to alibizmus, jako kdyby prodával odjištěné granáty a vzdával se tak zodpovědnosti, že zákazníkům před krámem vybuchnou.“ Langerová dále konstatovala, že z výpovědi svědků i znalců jednoznačně vyplynulo, že látky prodávané v Amsterodam shopech byly jednoznačně látkami, ovlivňujícími lidskou psychiku s možností vyvolání závislosti. „Neexistuje diskuse o tom, že nebyly na seznamu zakázaných látek. Proto ale také nebyl souzen za nedovolenou výrobu a distribuci, ale za šíření toxikomanie,“ uvedla Langerová.
I svědkové potvrdili, že šlo o fet
Svědkové z řad zákazníků, kteří před soudem vypovídali potvrdili, že od prvopočátku věděli, že jdou koupit drogy. „Dozvěděl jsem se o tom z reklamy v rádiu, kterou jsem jednoznačně vnímal jako reklamu na drogy. Nakupoval jsem několikrát, aby mě to nakoplo v práci. Účinky byly podobné, jako po užití pervitinu. Kromě toho jsem měl ale halucinace, stihomamy a asi při třetím užití mi bylo velmi špatně,“ vypověděl u soudu svědek Vladimír krejčí (27).
Z ČR nebude pelech drogové turistiky
Státní žalobce žádal trest jako generální prevenci. „Způsob prodeje v sáčcích nazývaných dýleráky, název obchodů a další prodávané předměty a věci jednoznačně sloužící k fetu, to vše bylo pokusem o legalizaci prodeje drog,“ konstatoval žalobce Kouřil a dodal: „Kdyby proti tomuto nezasáhla státní moc, byl by to návod, jak z ČR udělat meku drogové turistiky.“
Přišel nejen o svobodu, ale i o peníze
Kamedulu čeká nejen vězení, ale po odpykání trestu bude na šest let vyhoštěn z ČR. Soud zároveň vyslovil i trest propadnutí věcí, tedy zabaveného zboží z prodejen a také peněz, které prodejem drog Polák získal. Jde o částku zhruba jeden a čtvrt milionu korun.
Obžalovaný se odvolal
„Je to jednoznačně nezákonný rozsudek. Bylo špatně rozhodnuto. Nesouhlasíme zejména s výrokem o vině a tím samozřejmě i o trestu. Věci nebyly určeny k přímé spotřebě. Takto bychom mohli pozavírat půlku republiky,“ uvedl obhájce Kameduly Tomáš Sedláček s tím, že za prodej toluenu prý také nikdo nikoho nekriminalizuje. Kamedula se jeho ústy proti rozsudku na místě odvolal.
Státní žalobce si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Sám totiž původně navrhoval přísnější trest.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.