Vražda manželů: Mohli jí policisté zabránit?

Autor: Vlaďka Hradská, Krvs - 
26. ledna 2011
15:43

Poprvé v novodobé historii české justice projednává soud nečinnost a pochybení policie, které vyústily ve dvojnásobnou vraždu. Z nedbalosti se zpovídá trojice policistů, kteří měli službu tu noc, kdy Jan H. brutálně zavraždil svoji matku Janu M. (†50) a otčíma Jana M. (†62).

Policisté shodně tvrdí: Žádnou chybu jsme neudělali! Státní zástupce jim klade za vinu, že neposkytli manželům krátkodobou ochranu. Hudebník Pavel M. totiž volal na linku 158 a popsal útok nevlastního syna, který na něj mířil pistolí. Zmáčkl kohoutek, ale rána nevyšla.

Policie podcenila nebezpečí

Podle obžaloby službu konající policisté ohrožování zbraní špatně vyhodnotili, nebezpečného muže řádně neprolustrovali a nepokusili se ho zadržet dříve, než se za pár hodin vrátil a hrůzný čin dokonal. „Neselhal jsem, nic jsem neporušil ani nezanedbal,“ tvrdili před soudem bývalý operátor Jan G., okresní operační důstojník Jiří K. a dozorčí služby obvodního oddělení Pavel Z.. Z jejich výpovědí ale vyplynulo, že telefonát Pavla M. na linku 158 podcenili a věc vyhodnotili jen jako přestupek. Nedokázali si dokonce ani správně napsat jméno útočníka.

„Myslel jsem, že se jedná o přestupek a pokyn v tomto duchu jsem dal i hlídce, kterou jsem tam poslal. Zkoušel jsem jména útočníka i oběti lustrovat, ale měl jsem je špatně zaznamenané. Správné jsem získal, až když se hlídka vrátila,“ řekl Pavel Z. Proč se při telefonátu s hudebníkem podrobně nevyptal na osobu útočníka a nezjišťoval, je-li nebezpečný, nedokázal soudu říci.

Krátkodobá ochrana? Policisté ji neznali

Soudce poukázal na krátkodobou ochranu, kterou mohli obžalovaní ohrožené rodině zajistit. Ukázalo se, že ani jeden z policistů netušil, jak se vlastně poskytuje a kdo o ní rozhoduje. (Teprve až na základě vraždy manželů byla totiž metodika podrobně rozpracována a dostala se k řadovým policistům.) Obhájci míní, že obžalovaní policisté jsou jen obětní beránci. Už půl roku před vraždou totiž H. opakovaně napadal otčíma a vyhrožoval mu smrtí. Psychiatr u něj zjistil těžkou psychickou poruchu.

„Pokud by se takto striktně postupovalo už půl roku před vraždou, a všichni by konali, jak měli, nikdy by k tragédii nedošlo,“ poukázal na odpovědnost dalších osob právník František Pohanka. H. nikdy nebyl za vraždu matky a otčíma souzen. Trpí paranoidní schizofrenií a skončil v ochranné ústavní léčbě v Bohnicích. Pokud koncilium lékařů dovolí, může být propuštěn do ambulantního léčení. Obžalovaným policistům hrozí zákaz činnosti a až rok vězení.

zirafa ( 26. ledna 2011 19:31 )

ahoj zkrat, to heslo nebo podobné mají tuším na dveřích policajti někde v ú es á, tam zřejmě ta firma čerpala inspiraci..... souhlasím s tebou, že nelze všechny házet do jednoho pytle, určitě je jich většina, kteří opravdu pomáhají.... ale - kolik kauz se už kolem nich vyrojilo? kolik jejich průse*rů se řešilo? (a většinou nevyřešilo).... ale máš pravdu, ta věta měla být: kolika tragédiím by se dalo zabránit, kdyby POMÁHAT A CHRÁTIT nebylo PRO NĚKTERÉ jen prázdné heslo.....

monsegur ( 26. ledna 2011 17:47 )

Domnívám se, že mohli. Celá tragédie je jen odrazem standardně laxního přístupu policajtů k plnění svých povinností.Namísto "pomáhat a chránit" jen " buzerovat a kasírovat".

adamice ( 26. ledna 2011 17:37 )

Vzhledem k tomu, že neudělali nic, tak asi mohli!

adamice ( 26. ledna 2011 17:34 )

Vzhledem k tomu, že neudělali nic, tak asi mohli!

wojtylak ( 26. ledna 2011 16:37 )

je to čistě rodinná záležitost

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání