Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Odsouzený k smrti chtěl místo injekce zastřelit

Odsouzený si vybral místo injekce zastřelení
Odsouzený si vybral místo injekce zastřelení  (Autor: Archív)
Autor: ČTK, jak - 
24. dubna 2010
11:38

Odsouzený na smrt v americkém státě Utah si v pátek vybral namísto smrtící injekce exekuci zastřelením. Poprava byla stanovena na 18. června.

K jejímu vykonání tímto způsobem bude přistoupeno poprvé od roku 1996. Utah je jediný stát USA, kde se při popravách praktikují obě metody - injekce i zastřelení. V květnu 2004 byl sice tento způsob popravy zrušen, ale ti odsouzenci k smrti, kteří byli odsouzeni před tímto datem a čekají na popravu třeba roky, stále mají možnost výběru. Většinou volí smrtící injekci.

Když se soudce, který měl stanovit datum popravy, odsouzeného devětačtyřicetiletého Ronnieho Gardnera zeptal, jak by chtěl být popraven, odpověděl, že chce být zastřelen.

Gardner byl odsouzen za vraždu v roce 1985. Přes polovinu svého života tak strávil ve speciální vězeňské chodbě, kam jsou umísťování odsouzení k smrti. Vykonání popravy zastřelením si v roce 1977 vybral také odsouzený vrah Gary Gilmore. Jeho životní příběh literárně ztvárnil americký spisovatel Norman Mailer v románu Katova píseň.

Nejčastějším způsobem popravy v USA je poprava smrtící injekcí při níž je do těla odsouzeného dávkována smrtící látka. Méně častými, ale legislativně možnými způsoby popravy jsou také v některých státech USA zastřelení a poprava v plynové komoře.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání