Za žhářským útokem v Ostravě stojí malicherné spory

Autor: Ivana Žáková - 
23. dubna 2010
15:57

Útok zápalnou lahví na romskou rodinu v osadě Bedřiška v Ostravě-Mariánských Horách spáchala matka se synem (17). Romským sousedům vhodili smrtící Molotovův koktejl z dlouhodobých, leč zcela malicherných důvodů. Oba jsou ve vazbě a hrozí jim výjimečné tresty.

V době útoku spalo v dřevěném domě osm lidí. Jen zázrakem všichni nezemřeli. Láhev s éterem prolétla kolem hlavy třináctileté dcery na stůl, od něhož se odrazila a spadla na koberec. Právě rána dívku probudila a hořící láhev se jí naštěstí podařilo včas uhasit. V případě rozbití láhve plné éteru by rodina měla minimální šanci na přežití.

Obviněným hrozí výjimečný trest

Zločin je o to šokující, že sousedy chtěla usmrtit žena, která má sama čtyři děti, nejmladšími z nich je teprve rok. Žhářský útok spáchala s druhým nejstarším synem L. (17). Tomu jako mladistvému hrozí 5 až 10 let vězení, jeho matce výjimečný trest v délce 15 až 20 let. „Máme dostatek důkazů, aby mohli být obviněni z úkladné a připravované vraždy,“ uvedla státní zástupkyně Brigita Bilíková.

V zápalné láhvi se nacházelo extrémně hořlavé rozpouštědlo diethylether, zvané též éter, jehož výpary mohou způsobit i těžké bezvědomí. Prodejný je pouze ve speciálních obchodech, anebo na předpis v lékárně. „Máme potvrzeno, že v době útoku měli láhev s éterem doma a také víme, odkud látku vzali,“ sdělila Bilíková.

Motivem útoku byly sousedské spory

Policisté vyslechli 200 svědků a všechny obyvatele kolonie. Zcela vyloučili, že se šlo o extremistický útok, byť jej spáchali „bílí“. „Motivem žhářského útoku byl celý komplex osobních sporů, které ale neměly závažný charakter,“ uvedl kriminalista Josef Kubánek. Napadené rodině Podraných se přesto moc neulevilo. „Nezdá se nám to. Byly to naprosto bezvýznamné neshody kvůli hloupostem. Znali jsme se deset let,“ řekl dnes Blesku František Podraný. Teď má obavy z možných konfliktů v osadě, v níž společně žijí Romové s „bílými“, které se po objasnění útoku ještě více rozostřily.

kuboego ( 26. dubna 2010 06:52 )

aj u naá mame problémy s Cigánmi, strpčujú život na každom kroku, nkto si s nimi nevie rady, sú ako chránené živočíchy z červenej knihy, tak sa nedivím, že tá pani pristúpila k tak zúfalému pokusu riešiť dlhodobé susedské spory. Niet vraj horšieho ako keďvám povie Cigán "dobré ráno, sused"

arcaben ( 25. dubna 2010 13:18 )

Hitlerův potomek bude moralizovat??Co ti Tvoji vzoroví spoluobčané?Co jejich útoky na muslimy,židy asijce apod??vždyť je toho plná televize,tak ZKLAPNIT A JDI HLÁSAT DOBRO U SEBE DOMA-XENOFOBE!!!P.S.Ty tady nejsi vítaný,tak nás neoblažuj svými stupidními příspěvky a neprzni náš rodný jazyk!!!

socialnidemokrat ( 25. dubna 2010 11:58 )

JSEM RASISTA A JSEM NA TO HRDEJ, VUBEC SE ZA TO NESTYDIM. A CO JAKO?

kofila ( 25. dubna 2010 08:36 )

Když jsme .."spatni lidi na zemi"..jak píšeš, proč sem mezi nás pořád lezeš? Každý příspěvek od tebe je plný nenávisti !!!!!!! Ty nám tady tak můžeš něco vykládat. Zameť si nejdřív před vlastním prahem, protože v tobě je vždycky tolik zloby, že jeden žasne ....

georg-stuttgart ( 24. dubna 2010 18:24 )

to co se deje v cesku je hrozne a neprijatelne pro lidi zapadni europy, a jeste to tady rasysticky komentujete, , potom se nedivte, ze vas v zapadni europje nechteji, proto ze u nas je souziti s minorytou uplne v poratku, u vas je to v rasysticke mentalite, k rasyzmu vychovavate deti us v utlem vjeku, u nas v zapadni europje je to pravje naopak, problemy v cesku s xenofobiji, je to take vina politiku, spatna ceske politika, spatni cesky opcan majoritni spolecnosti, neni to prvni pripad v cesku, cesi jste rasisti, a proto jste take atejisti, a spatni lidi na zemi, take je s vama tak nakladano, a v zapadni europje nejste vitani,

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud