Za smrt Vietnamce chtějí příbuzní 200 miliónů

Příbuzní Vietnamce Hoang Son Lama (43), který loni v lednu zemřel na následky vnitřních zranění, požadují od státu za jeho smrt 200 miliónů korun. Umřel den poté, kdy v jeho bytě zasahovala trojice uniformovaných policistů.
O požadavku na náhradu, která nemá v dějinách české justice obdoby, informoval týdeník Sedmička. Rodinu ve sporu se státem zastupuje kancelář brněnského advokáta Marka Sedláka. Podle jeho slov vyvrcholila smrtí tohoto člověka štvavá cílená kampaň, kterou proti příslušníkům vietnamské menšiny rozpoutalo v roce 2008 ministerstvo vnitra. „Nebýt této kampaně, mohl Son Lam žít. Proto budeme požadovat tak vysokou částku,“ řekl Marek Sedlák. K dispozici má údajně také část tajného, vládou schváleného usnesení, které má jasně dokazovat, že podobná kampaň skutečně existovala. Materiály, o které opírá rekordní výši odškodnění, nicméně neodtajnil.
Za smrt může policie
„Žalobu jsme podali v prosinci loňského roku. Rozhodně si dáváme velké šance na úspěch. Z poskytnutého zadostiučinění budou uspokojeni matka zabitého a její syn,“ řekla Blesku právnička Martina Šamlotová z AK Sedlák. Vychází přitom z toho, že Vietnamcovu smrt způsobili údajným bitím při zatýkání zasahující policisté. Tímto případem se na počátku tohoto týdne začal zabývat Krajský soud v Brně. Dvěma hlavním obžalovaným - veliteli tříčlenné policejní hlídky a Vietnamcově sousedce hrozí za ublížení na zdraví s následkem smrti až 15 let vězení. Policisté ale svorně odmítají, že by Hoang Son Lama bili. Podle sousedky Kateřiny S. (45). si zranění břicha způsobil pádem ze schodů.
Rostoucí kriminalitu Vietnamců se vláda snažila koncem roku 2008 vyřešit určitou formou úplatku. Za vystěhování ze země každému nabídla 500 eur. Tehdejší ministr vnitra Ival Langer tato opatření nazval podanou pomocnou rukou. Stát také v případě Vietnamců pozastavil vydávání nových víz a zesílil razie na tržištích.
tak jsem si precetl tvuj komentar, a musim konstaktovat, ze jses jedinej kdo napsal velmy rozumnej komentar, mas uplne ve vesm pravdu, co jsi napsal, ja zuju v zapadnim nemecku, a je to presne tak jak jsi to napsal, nemci se vjetnamcu zbavily na dobro,je to vissi inteligence nemci, to zaprve, a nejsou tak uplatni, a jsou vynikajici ekonomove, tak ze si spocitaly ze by jim vjetnamci provedly presne to co provedly v cesku s trznim hospodarstvi, ceske obuvnictvi bylo vzdy na vysoke urovni, a odevni jak by smet, ale jak to presne popisujes, uplatni cesti urednici a politici, tam je ten nejvetsi problem ceskeho naroda,KORUPCE, a zivnostensky list, to neni problem pro cizince,
staci par tisicovek do obalky,