Vojenský parašutista zemřel při nočním seskoku

Ilustrační foto  (Autor: Foto Blesk - David Malík)
Autor: ČTK, šim - 
18. února 2010
08:16

Tragédie se odehrála ve středu večer v Chrudimi. Při výcviku nočních seskoků tu  zahynul v Chrudimi vojenský parašutista. Vojákovi se po výskoku neotevřel hlavní padák.

Informovala o tom mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Příčiny události se šetří.

Podle mluvčí byla vojákovi na místě okamžitě poskytnuta lékařská pomoc. Následně byl vrtulníkem transportován do nemocnice v Hradci Králové, kde však svým zraněním podlehl. "Na místo události byla vyslána komise náčelníka generálního štábu a velitele společných sil. Rodina vojáka již byla informována," dodala Růžičková.

Není to poprvé, co mají vojáci problémy s padáky. Podobný případ se stal loni v lednu. Tehdy při hromadném seskoku padákem zahynul u Chrudimi vojenský parašutista. Stalo se to při vojskových zkouškách padáku OVP 80.

tparanoik ( 19. února 2010 20:58 )

Takže pár faktů: Padáky VTP100 pro armádu hnijí ve skladech. Vojáci pořád skáčkou na padáku OVP 80, který byl vyvinut před třiceti lety a je postupně modernizován. A na VTP 100 skáče spousta civilních parašutistů. Malér je že armáda postavila nesmyslné požadavky. Z těchto požadavků vznikl padák, který pokud dáte nezkušenému vojáčkovi, tak se na něm při první chybě zabije. Armáda se měla především podívat, co používají ostatní, a koupit klasický školní padák, na kterém se učí nováčci, je na to stavěný, není příliš rychlý atd zato se Vám na něm nepodaří udělat takovou chybu, aby jste se zabili (pomineme-li zpanikaření a odhození např. 50 m nad zemí atd.) Takových padáků je na světě dost, a asi není náhodou že odhadem 90% parašutistů civilů skákalo první seskok na padáku výrobce Performance Design, řada Navigator, velikost 220 - 240 stop čtverečních.... Jenže to by asi někdo nedostal všimné. A ten kravál - na počátku je armáda, ne výrobce. Armáda dostala to co chtěla a objednala. Že celá zakázka byla nesmyslem, a místo drahého vývoje mělo být vybráno mezi existujícími školními typy, je jiná věc. Zodpovědným lidem na Gen. štábu a Min. obrany (včetně Kalouska) bych dal školení jako dostal ten zabitý kluk (21-letý vojín, dva denní seskoky na kulatém padáku), nasadil jim tento padák (křídlo, s úplně jinými charakteristikami) a vykopl je z letadla v noci z nízký výšky jako tenkrát toho vojáka. Dostanou stejnou šanci jako měl ten kluk. S přeživšími opakujeme celkem 50x.

sakra ( 18. února 2010 14:02 )

Máme pár vokáků a ještě se nám při seskoku zabijí. Nebude to náhodou trochu také tím, že se nakupují padáky od různých soikromých společností jako za Kalouska?

torro ( 18. února 2010 10:13 )

hast du rechst

smrk ( 18. února 2010 09:10 )

Tragédie a soustrast rodině - ale nedá mě to se zeptat, neskákal na padáku co nakoupil ten z.m.r.d. Kalousků když byl na MNO ? Ani bych se nedivil....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud