Američan poničil sochu na Karlově mostě

Silně opilý vandal z USA ulomil Turkovi šavli. Chtěl si jí odvézt na památku. Kamery ho ale viděly!
28. 11. 2009
12:33

Americký turista si chtěl z Prahy na památku odvést suvenýr - vybral si šavli ze sochy Turka na Karlově mostě, kterou odlomil. Hrozí muž až rok vězení.

Incident se odehrál kolem třetí hodiny ranní. Podnapilého muže, který šplhal po sousoší Sv. Jana z Mathy, Felixe s Valois a Ivana, zadrželi strážníci. Kvůli silné podnapilosti nemohl být muž podroben výslechu.

“Strážníci se za mužem ihned vydali a zjistili, že je to cizinec. Ten jim tvrdil, že se mu Karlův most moc líbí, a tak si chce domů odnést nějakou památku,“ řekla mluvčí pražské městské policie Jana Přikrylová.

Vandal svou kořist, dřevěnou repliku v hodnotě asi 2000 korun, skrýval pod bundou. Na výzvu strážníků, aby jim šavli vydal, ji ale odhodil.

Sousoší sv. Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana pochází z roku 1714 a jen za poslední léta ztratil Turek kvůli blýskavému kovu šavli několikrát, navíc světci přišli o prsty a navrch si zloděj odnesl domů hlavu jelena. Právě šavle je podle kunsthistoriků jedním z nejčastěji kradených atributů. Právě to byl jeden z důvodů, proč ji nahradila replika. Například letos v létě zachytily bezpečnostní kamery na mostě mladíka, jak šavli ulamuje a pak i krade.

viam ( 29. listopadu 2009 16:38 )

nejde o to, že šavle byla dřevěna a za pár babek, mohl poškodit celou sochu ..... až jim turisti budou rozebírat sochu svobody, tak budou taky řvát a tam by ten trest byl o něčem jinym

jity ( 29. listopadu 2009 13:22 )

Má pravdu,že je u nás krásně, ale jak pro koho. Kdo má starost o své děti a vnoučata tak má obavu co je v naší rozkradené a zaprodané zemi čeká. Jinak tomu Američanovi by stačilo vrazit šavli do řiti a měl by hned památku.Dřevěná nedřevěná co má na to hrabat, doma by si to nedovolil.

tatu ( 28. listopadu 2009 22:11 )

milá anko,alkohol jim nikdo neprodá,to je fakt,ale drogy/bílý sníh/normálně.Akorát se o tom nemluví,ale hulí se tam tvrdé drogy o 106.Jinak -gogo-má ve všem pravdu. Amíkovi se samozřejmě nic nestane,ti to tu mohou vyrabovat jako Afghanistán.Co je to kultura-nevědí,nic jim to neříká.Oni mohou všechno,je jim to zdůrazňováno od malička.Žádná výchova,žádný respekt před ničím a svět je tu kvůli amíkům.

delavar ( 28. listopadu 2009 20:36 )

...ja by som mu naparil tažší ale humánejší trest.Zavrieť ho na celu a donútiť ho sledovať Superstár.Takýto trest,jeho forma by sa dostala do uší nespratníkov v USA a nikdy by si nikto z USA nedovolil zo strachu ani zakašlať.trest musí mať aj preventívnu zložku a výchovnú...

delavar ( 28. listopadu 2009 20:28 )

Počuvaj,ty keby si bol sudca,tak by nebolo jedného odsúdeného.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud