Etna soptí děs a hrůzu

Sopečný výbuch provází na Sicílii ničivé zemětřesení.
Lidé v panické hrůze vzhlížejí k sicilské sopce Etně chrlící lávu, která se valí do údolí a bere s sebou vše, co jí stojí v cestě. Na jejím úbočí se otvírají nové a nové krátery.
Navíc se celá oblast kolem vulkánu otřásá ničivým zemětřesením, které dosáhlo síly až 4,4 Richterovy stupnice. V obavách prchají obyvatelé z postižených oblastí. Již 1000 lidí přišlo na úpatí sopky o střechu nad hlavou. Italská vláda vyhlásila včera v krizové oblasti stav nouze.
Stovky domů především ve městě Santa Venerina, které leží na úpatí Etny, byly zničeny. Pro lidi, kteří se přes noc stali bezdomovci, bylo vybudováno na bezpečném místě stanové městečko.
Nad celou oblastí se snáší těžké oblaky popela. "Tak strašné výbuchy Etny jsme ještě nezažili," tvrdí jeden obyvatel. Především starším lidem se špatně dýchá. Všichni zadarmo dostávají plynové masky. Letiště v Catanii muselo být uzavřeno.
"Není zcela jasné, zda mezi zemětřesením a výbuchy sopky je nějaká souvislost," vyjádřil se jeden italský vulkanolog. "Ale nebezpečí zemětřesení nelze podceňovat."
Ze zoufalství vkládá množství lidí své poslední naděje do stříbrné hole svatého Aegidia v katedrále Linguaglossa. Tehdy v roce 1923 se postavil biskup proti proudu lávy a udělal s holí francouzského přistěhovalce z osmého století znamení kříže. Ohnivý proud se zastavil těsně před prvními domy městečka. Dnešní biskup Salvatore Gristina (56) očekává, že se tento zázrak bude opakovat. Lidé z těchto míst už byli přesto evakuováni.
Kolem Etny se již vytvořilo 20 nových kráterů. "Vůbec nevíme, jak velký je tlak v hloubce 30 kilometrů," tvrdí vulkanologové. "Vycházíme z toho, že je tento výbuch jeden z největších za posledních 100 let. Doufáme jen, že se nevytvoří žádný další kráter v blízkosti měst."