Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Kradli mašinky za miliony korun!

Autor: Jitka Žigová - 
23. září 2009
06:10

Zloději, kteří se zaměřili na modely mašinek a železnic, to tu ještě nebylo! Kriminalisté dopadli v Trutnově čtyři muže (29 až 36) z Ostravska, kteří loupili v muzeích a prodejnách modelářských potřeb v Česku i v zahraničí.

Jen v Česku a Německu udělali škodu nejméně za sedm milionů. Zlodějům mašinek šéfoval muž (35), který začal pořádat loupežné výpravy loni v létě, jen měsíc poté, co ho na podmínku propustili z vězení. Tam byl za krádeže a loupeže. A to ho v životě soudili už desetkrát.

I jeho komplicové byli zkušení. „Ke každé loupeži používali výhradně nové nářadí,“ uvedl kriminalista Petr Čížek. Brali s sebou rozbrušovačku, pákové kleště, páčidla a domlouvali se krátkovlnnými vysílačkami.

Ukradené modely prodávali přes internet a na burzách. Když je policie vypátrala, našla u nich věci asi za milion. „Nejhodnotnější je lokomotiva z doby Rakouska-Uherska za 600 tisíc korun, na které majitel pracoval 10 tisíc hodin,“ ukázal cenný kousek mluvčí policie v Trutnově Jiří Prouza.

Gang loupil také ve vesnických prodejnách potravin a vykrádal trezory ze sázkových kanceláří. Dva muži putovali do vazby a zbytek party policie stíhá na svobodě. Každému z nich hrozí 10 až 15 let vězení.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud