Učitel se zabil při zorbingu, jeho žák se těžce zranil!

Autor: ČTK, fr, tch, pet - 
4. 6. 2009
21:16

Tragédií skončil školní výlet v Beskydech. Učitel (†47) se zabil při zorbingu (kutálení v kouli po svahu) a jeho žák (15) se těžce zranil. Podle svědka je na vině provozovatel atrakce.

Neštěstí se stalo ve čtvrtek kolem poledne v Třinci – Košařiskách u rekreační osady Kyčera. Atrakce se žák i učitel účastnili v jedné zorbingové kouli. „Podstoupili instruktáž a vešli do koule, spustili se ze svahu a měla je zadržet záchytná síť,“ řekl policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Síť se ale protrhla a koule s oběma muži se valila dál po prudkém svahu. Podle svědků koule najela na nerovnost, která zavinila protržení. „Zastavili se až po dalších 300 metrech o strom. Učitel na místě zemřel, žáka s těžkým zraněním vrtulník odvezl do ostravské fakultní nemocnice,“ popsal tragédii Žurovec.

„Učitel utrpěl poranění hlavy a pánve. Zasahující lékaři mu už nemohli pomoci. Muž nejevil známky života. Chlapec má poraněnou hlavu s podezřením na otřes mozku, ruku a patrně i hrudník. Byl při vědomí a se záchranáři komunikoval,“ řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Policie případ vyšetřuje pro ublížení na zdraví. Pokud za nehodu někdo mohl, hrozilo by mu až pět let vězení.

Svědek: Ta síť se mi nepozdávala

Na adrenalinovou atrakci školáků se šel podívat také místní chatař Jan Stonawski (67). "Záchytná" síť se mu vůbec nepozdávala a ptal se, jestli je opravdu udrží. Provozovatelé se dušovali se, že bez problémů. Tragicky ale dopadla hned první jízda. Zorb s učitelem a žákem těsně před sítí najel na terénní nerovnost a povyskočil. "Zavadili až o vrchní část sítě, která se překlopila. Téměř ji přeskočili," popsal událost Stonawski.

Louka, po které se zorb nekontrolovaně řítil, je velmi prudká. „Sjížděl jsem ji v zimě na lyžích a je to vážně nebezpečné,“ svěřil se Stonawski. On sám jezdí na svou chalupu v osadě Kyčera čtyřicet let a podobnou tragédii nepamatuje. "Je tu kouzelná příroda, člověk tady má relaxovat, a ne zažívat taková neštěstí."

nehoda zorbingové koulenehoda zorbingové koule | 

1. V zorbingové kouli byl učitel (+47) a jeho patnáctiletý žák. Spustili se po svahu dolů...

nehoda zorbingové koulenehoda zorbingové koule | 

2. Měla je zastavit síť. Ta se však přetrhla a koule přeskočila a valila se dál...

nehoda zorbingové koulenehoda zorbingové koule | 

3. Zastavil je až náraz do stromu, kde se koule napíchla na větev. Muž byl na místě mrtvý, kluk je těžce zraněný.

Zorbing nebo také zorbování

Tento sport vznikl v roce 2000 na Novém Zélandu. Zorb je nafouknutá plastová koule, v níž je pomocí lanek upevněna menší koule. Zorb váží 90 kg a v průměru má 3,2 m. Do menší koule se vejdou až tři zorbonauti. Principem zorbingu je, že se zorb neřízeně kutálí dolů ze svahu. Ten bývá dlouhý nanejvýš 200 m se sklonem okolo 20°. Zorb dosahuje rychlosti až 50 km/h a zastavuje se samovolně dole pod svahem. Možnosti poranění jsou údajně minimální, hlavně díky důmyslné konstrukci, která všechny nárazy při pohybu krajinou pohltí.

zorbing, ilustrační fotozorbing, ilustrační foto | 

 

delavar ( 5. června 2009 10:34 )

Dnes už lidé nevědí co roupama dělat.Už je nic nebaví,jen ten adrenalín by každý chtel užívat a vyhnout se ,,životní nude,,.Neskromnost a lidská chamtivost,oso
bní hloupost a falešné hrdinství učinkuje při takéto příležitosti.
Provozovatel asi neměl nic shváleno od příslušných institicí-nač,vždyť jsou to hlupáci a ješte byto náhodou zakázali-a prachy sou v ***i.
Ať je tato tragédie výstrahou pro nás ostatní.OPATRNOSTI NIKDY NENI DOST!!! Pak je jen pláč a smutek a přitom stačilo..........fakt,co asi stačilo.

diskutujici ( 4. června 2009 22:52 )

Je to normalni?
Na zacatku napisete "Učitel (†47)", a v polovine clanku zazracne omladne "učitel (36)". Chrlit clanky to jo.....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud