Indonésie: Katastrofa v Jakartě má už 93 obětí!

Dvoumetrová vlna z protržené hráze zaplavila předměstí Jakarty.
Autor: ČTK - 
29. března 2009
10:04

Již na 93 vyšplhal počet lidí, kteří přišli o život, když se v pátek protrhla hráz nádrže na předměstí indonéské metropole Jakarty. Ani tato bilance ale podle záchranářů není konečná, nadále se pohřešuje více než sto lidí.

"Dnes rozšíříme oblast, kde pátráme po obětech," řekl koordinátor. Do pátrání je zapojeno 700 záchranářů a dobrovolníků. Pátrací a záchranné práce budou pokračovat i další týden.

Páteční provalení hráze podle indonéských úřadů způsobily mohutné lijáky. Neštěstí se stalo ráno, voda tak většinu obyvatel zasáhla, když spali. Někteří přirovnávají záplavovou vlnu k cunami. Valící se voda zničila nejméně 500 domů, které prostě spláchla s sebou. Asi pět desítek lidí utrpělo zranění.

Téměř 15 metrů vysoká přehradní hráz jezera Situ Gintung byla vybudována před sto lety, když Indonésie byla ještě nizozemskou kolonií. Podle některých činitelů hráz nejprve přetekla a pak se provalila vzhledem k tomu, že její základy nebyly vytvořeny z betonu, nýbrž pouze ze zeminy.

V Indonésii sezonní monzunové lijáky způsobují sesuvy a záplavy, které si každoročně vyžádají desítky i stovky životů. Škody bývají vyšší kvůli nedostatečným investicím a špatné údržbě infrastruktury. Navíc oblasti zasažené pohromami bývají obvykle přelidněné a domy jsou postaveny z málo pevných materiálů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud