Austrálie: 181 mrtvých, pohřešuje se i jeden Čech!

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: ČTK - 
10. února 2009
11:24

Australští záchranáři i dnes pokračují v pátrání po obětech ničivých požárů, které v posledních dnech sužují části jihu země. Mezi oběťmi by podle českého velvyslance v Austrálii mohl být i jeden český krajan.

Doposud bylo podle agentury AFP objeveno 181 mrtvých a úřady předpokládají, že se tento počet ještě zvýší.

Velvyslanec Juraj Chmiel novinářům v telefonickém rozhovoru řekl, že podle zatím neoficiálních informací zasáhly požáry i dva české krajany dlouhodobě žijící v Austrálii. Jeden z nich přišel při požáru o dům, ale díky včasné evakuaci se zachránil. Druhý je stále pohřešován. Oba žili v oblasti severně od Melbourne, která byla požáry nejvíce zasažena. Austrálie byla oběma druhým domovem již po více než 50 let.

Informace o dalších Češích, které by požáry zasáhly, v tuto chvíli české zastupitelství v Austrálii nemá.

Podívejte se  také na video z Austrálie.

Kvůli podezření, že řada požárů byla založena úmyslně, zkoumá nyní zvláštní stočlenná policejní komise příčiny jejich vzniku a pátrá po případných žhářích. Policejní komisařka státu Viktoria Christina Nixonová vyšetřování nazvala Operace Fénix a slíbila, že policie zadrží každého, kdo požár založil. John Brumby, premiér Viktorie, pohrozil, že žháři budou čelit obvinění ze zabití.

Oblast neštěstí severně od Melbourne, ve které je přes 20 měst, policie vyhlásila za místo činu. V postiženém regionu zatím bylo nalezeno 181 mrtvých, ale úřady předpokládají, že počet obětí dále vzroste.

"Stále je mnoho lidí, více než 50 ..., o kterých je koroner přesvědčen, že zemřeli, ale ještě nebyli identifikováni," řekl Brumby novinářům. "Půjde o vysoké číslo, přesáhne 200 mrtvých." Podobnou obavu v pondělí vyjádřil deník The Australian, který konečnou bilanci odhadl až na 230 obětí.

Kolem 25 požárů ve Viktorii se stále nepodařilo dostat pod kontrolu a lidé v oblasti se tak stále musí mít na pozoru. Meteorologové varují, že během tohoto týdne se opět oteplí, čímž se zvýší riziko, že požáry znovu vzplanou.

Nynější události zřejmě přinutí australské úřady, aby změnily opatření platná v případě požárů. Mohly by zavést i nařízenou evakuaci. Nyní je na obyvatelích ohrožených území, zda se rozhodnou své domovy opustit. Jednotky hasičů zaměřené na boj s lesními požáry tvoří totiž převážně dobrovolníci, kteří nemají dostatek finančních prostředků na to, aby chránili všechna obydlí, majitelé nemovitostí je tedy musí chránit sami.

Rozsah katastrofy Australany, kteří jsou na lesní požáry poměrně zvyklí, šokoval. Zaskočila je hlavně rychlost, s níž se plameny šířily. Kromě závratného šíření ohně k vysokému počtu obětí podle australských úřadů přispěla také panika.

Podle agentury DPA shořelo během nejhorší katastrofy, jakou Austrálie za poslední desetiletí zažila, asi 1000 domů. Stovky lidí utrpěly zranění, tisíce přišly o střechu nad hlavou. Doposud vyhořely plochy o celkové rozloze asi 3500 kilometrů čtverečních. Pojišťovna Allianz odhadla, že škody by se mohly vyšplhat na více než 500 milionů australských dolarů (asi 7,2 miliardy korun).

Světový fond na ochranu přírody (WWF) v pondělí uvedl, že oteplování klimatu bude mít za následek ještě větší sucho a požáry. Organizace předvídá, že do roku 2070 se teplota v Sydney zvýší o 4,8 stupně Celsia. WWF tvrdí, že za lesními požáry stojí v 95 procentech člověk.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání