Austrálie vězně z Guantánama odmítla

Austrálie už podruhé zamítla žádost Spojených států, aby přijala některé vězně z americké trestnice Guantánamo na Kubě, kterou čeká uzavření.
S odvoláním na místopředsedkyni australské vlády Julii Gillardovou to napsala agentura AP. Gillardová v rozhovoru s novináři v Melbourne uvedla, že vláda amerického prezidenta George Bushe byla v pátek informována, že její druhá žádost, vznesená počátkem prosince 2008, k převzetí nespecifikovaného počtu vězňů, byla zamítnuta. Australské úřady podle ní rozhodovaly případ od případu, dospěly však k závěru, že "nevyhovují našim přísným národním bezpečnostním a imigračním kritériím a zamítly je". Podle jejích slov vláda obdobně odmítla prosbu Američanů o převzetí vězňů z počátku roku 2008.
Gillardová už dříve sdělila, že Austrálie byla spolu s Británií požádána o přijetí některých vězňů, aby příštímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi pomohla splnit slib uzavření zařízení na Guantánamu. Tam jsou drženy osoby podezřelé z terorismu nebo příslušnosti k mezinárodní teroristické síti Al-Káida.
Věznicí prošlo od roku 2002 asi 800 lidí, dosud jich je tam drženo na 250. Přibližně 60 z nich bylo zproštěno všech obvinění, ale americké úřady je nechtějí vydat do zemí jejich původu kvůli obavám, že by tam byli pronásledováni. Některé státy také odmítly své zadržované občany přijmout s tím, že představují bezpečnostní riziko.
Většina vězňů pochází z Jemenu, další jsou z Ázerbájdžánu, Alžírska, Afghánistánu, Čadu, Číny či Saúdské Arábie. Někteří jsou na Guantánamu drženi bez obvinění od otevření vězeňského tábora v roce 2002.
Mezi státy, které projevily ochotu propuštěné vězně z Guantánama přijmout, jsou zatím Portugalsko, Francie, Německo, Švýcarsko a podle oficiálně nepotvrzených informací patrně také Španělsko.
Australanu Davidu Hicksovi, prvnímu vězni z Guantánama, který byl shledám vinným z podpory terorismu, bylo v roce 2007 umožněno vrátit se domů. Další Australan byl bez obvinění propuštěn už o dva roky dříve.
Austrálie, blízký spojenec USA, byla jedním z členů koalice, která v roce 2003 svrhla irácký režim Saddáma Husajna a zapojila se také do operací v Afghánistánu.
UŽ SE TĚŠÍM JAK NAŠE VLEZDOPR...VLÁDA UBYTUJE TY CHUDÁKY CO JIM TAM UBLIŽOVALY.U NÁS BY JE NEBOLELY ZÁDA Z PRÁCE, MĚLI BY NA POKOJI TELEVIZI,DOSTÁVALI BY NAJÍST.PO ODPIKÁNÍ TRESTU BY JIM NABÍDLA NOUZOVÉ BYDLENÍ, SCHVÁLIA STAVBU MEŠITY,ŠKOLY PRO POTOMKY,.......NAŠI LIDÉ KUPŘÍKLADU MUSÍ ŽEBRAT ABY SE NĚJAKÝ NÁŠ PEPIČEK MOHL NECHAT OPEROVAT NĚKDE V CIZINĚ,PROTOŽE JINAK BY UMŘEL, A LE JINAK SE CPOU PENÍZE DO NEJAKÝHO IDI.....ISTÁNU...PROTOŽE JE TAM JSOU CHUDÁCI CO POTŘEBUJOU LÉKAŘSKOU PÉČI,ZVOU SE SEM NEMOCNÝ Z ISTÁNU NA LÉČENÍ..........NO JE TO TADY SUPER.........CUDÁCI NAŠI VNUCI