Pitva člověka jako veřejné divadlo: Poprvé v Praze ji provedli přesně před 419 lety!

Autor: DH - 
6. června 2019
19:00

Osmého června 1600, tedy před více než 400 sty lety, provedl v Praze slovenský lékař s polskými kořeny Jan Jesenský první anatomickou pitvu člověka. Ta byla navíc veřejná. Sledovaly ji tehdy tisíce odborníků i zvědavců.

Historicky první veřejná pitva proběhla v tehdy slavnostně vyzdobené Rejčkově koleji pražské Karlovy univerzity. Sešla se zde přední lékařská obec, přibližně 5000 zvědavců, množství speciálních chirurgických nástrojů a Jan Jesenský, kterému asistoval pražský lékař Adam Zalužanský ze Zalužan.

Pitvaným člověkem byl oběšenec neznámého jména či původu. Jesenský, který vykonával osobního lékaře císaři Rudolfovi II., se v mrtvole „vrtal“ dlouhých 5 dní.

Přednášku, která celý proces doprovázela, později vydal Jesenský jako spis s názvem Anatomiae Pragae anno MDC solenniter administrace historia. Reakce na něj byla však napříč lékaři silně rozporuplná. Někteří tvrdí, že šlo o průlom v chirurgii, druzí naopak, že byl přínos pro obecnou anatomii zcela nepatrný. Jesenský totiž pitvu popsal ve vypravování.

Na tehdy ostře sledovanou pitvu lze ale také nahlížet jako na čin, který měl proslavit po světě Karlovu univerzitu, což se také povedlo. Jesenský se posléze sám stal jejím rektorem. Skončil však velice špatně. Univerzita se tehdy v čele s Jesenským  zapojila do stavovského povstání proti Habsburkům. Po bitvě na Bílé hoře byl zatčen. Zemřel 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze při tzv. Staroměstské exekuci, tedy popravě 27 pánů. Kat Jan Mydlář mu tehdy vyřízl jazyk a poté sťal hlavu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání