Šlitra po Vánocích otrávil svítiplyn: Navždy usnul v náručí své milenky

Autor: dce - 
26. prosince 2019
10:22

Génius, právník, skladatel, zpěvák, herec. To jsou jen některé přídomky, kterými lidé popisují Jiřího Šlitra (†45). Byl známý i jako sukničkář. Jedné ze svých mladičkých milenek zemřel v náručí - podle všeho se oba otrávili svítiplynem. Dodnes není jasné, zda šlo o nehodu, sebevraždu, nebo dokonce vraždu.

Vystudoval práva, ale nikdy se této práci nevěnoval - tíhl spíš k múzickým uměním a v těch se také proslavil. Řeč je o Jiřím Šlitrovi, patrně nejznámějším umělci, který stál na prknech Semaforu. Ve spolupráci s Jiřím Suchým se stal nezapomenutelným zejména díky svým písničkám právě v tomto divadle, ale i ve filmech jako Kdyby tisíc klarinetů nebo Zločin v šantánu.

Jeho život ale nebyla jen hudba a divadelní jeviště. Mezi svými blízkými byl znám jako velký sukničkář, který si ke svému boku často vybíral mladé slečny. Kromě společnosti dam si ovšem dopřával i přepychu - jezdil lyžovat do Alp, miloval drahá auta i luxusní obleky.

Šlitr nebyl nikdy ženatý - jeho životní styl a láska ke svobodě mu to nedovolily. Jeho bouřlivé románky by ale vydaly na pořádně tlustou knihu - z jednoho vztahu si odnesl dceru, z dalšího syna. Poslední z románků pro něj ale bohužel skončil tragicky.

Jitka Maxová (†18) byla Šlitrovou poslední láskou. Náruživá fanynka divadla Semafor mu dělala společnost i v jeho ateliéru 26. prosince 1969. Den předtím ještě k sobě domů pozval Šlitr své přátele na oběd, po čase odešel, že se do hodiny vrátí, protože potřebuje ještě něco zařídit.

Jenže se nevracel - hosté a pak i rodina po Jiřím začali pátrat a jeho vůz našli zaparkovaný před pražským ateliérem. V něm našli Šlitra i Jitku Maxovou - oba už ale byli mrtví. Otrávili se svítiplynem, který unikal z kamen, jimiž si přitápěli. Oficiálním verdiktem policie byla nehoda, dodnes se ale lidé přou, zda nešlo o sebevraždu, či dokonce vraždu, kterou spáchala zhrzená milenka.

Milenecký pár se otrávil oxidem uhelnatým možná proto, že během večera mělo dojít k odstávce dodávky plynu, zhasl plamínek, ale kamna zůstala zapnutá. Když byl plyn opět puštěn, nikdo si úniku nevšiml.

Podobné případy se dají počítat na tisíce - svítiplyn je totiž směsí tvořenou i oxidem uhelnatým, kterým se i dnes často otráví uživatelé plynových průtokových ohřívačů.

Oxid uhelnatý se na krevní barvivo hemoglobin váže až 210x ochotněji než kyslík, čímž brání jeho přenosu krví. Dochází k nedostatku kyslíku v tkáních - první a nejvíce poškozený bývá mozek a srdce, protože mají největší nárok na kyslík.

Člověk nejprve pociťuje závrať a bolesti hlavy, postupně je mu na zvracení, je zmatený a omdlívá. Následuje kóma a velmi rychle i smrt. Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez zápachu, je tedy velmi těžké odhalit jeho únik, dokud se neprojeví jeho účinky na člověka.

muscula ( 27. prosince 2019 07:05 )

tady se někdo díval včera na televizi

carlae ( 27. prosince 2019 01:13 )

uff, divné - jezdil do Apl a miloval drahá auta? jakpakto když se na západ nesmělo a byly tu je škodovky a trabíci? A taky -kdepak na to bral?

starymlok ( 26. prosince 2019 21:38 )

Tolik sprostých pra.sat se tu sešlo během svátečního dne.To se nestídíte?

PPP150W ( 26. prosince 2019 21:12 )

No a vy jste nekrofil, že?

horalysa ( 26. prosince 2019 18:37 )

Chudáčku dobraduse. Bohužel, nějaký podobný chudáček jako Ty píše své názory pod mým jménem. Já Plesk zásadně nečtu a když už ho otevřu, čtu pouze nadpsy článků. To mi stačí. Můj čas je drahocenný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud