V pátek 4. července 2014 kolem půl desáté večer přijel k benzinové čerpací stanici ve Skuhrově nad Bělou mladý muž. Vešel do provozovny a s obličejem zamaskovaným šátkem „Palestina“ a kapucí přetaženou přes hlavu řekl obsluze, že chce peníze. S igelitkou v jedné ruce a pistolí v druhé na dotaz prodávající tento požadavek dvakrát zopakoval. Přestože na čerpadlářku mířil krátkou střelnou zbraní, šestatřicetiletá žena mladíkovi sdělila, že mu žádné peníze nedá. Ten se po záporné odpovědi obrátil a z prodejny vyšel. Nasedl do auta a rozjel se pryč.

Neohrožená žena, která si snad ani neuvědomovala nebezpečí, jež jí hrozilo, vyběhla za ujíždějícím neznámým pachatelem právě v okamžiku, kdy k benzinové čerpací stanici přijelo auto se dvěma mladíky. Pohotově je seznámila se situací a mladíci vyrazili auto s lupičem pronásledovat. Žena mezitím volala na tísňovou linku policie. V Kvasinách mladíci ztratili auto z dohledu a pronásledovanému muži se tak bohužel podařilo zmizet.

I přesto tento neúspěch bylo jejich svědectví pro policisty zásadní. Mladíci auto uprchlého řidiče popsali jako peugeot tmavé barvy, s největší pravděpodobností typ 607. Na toto auto se proto kriminalisté zaměřili i při prohlížení záznamů kamerových systémů, a to nejen ve Skuhrově nad Bělou. Při vyhledávání auta na záznamech kamery v další benzinové čerpací stanici u Rychnova nad Kněžnou si kriminalisté všimli právě projíždějícího tmavého auta zn. Peugeot 607. Naskočili do auta a vyrazili za ním. Zároveň vyzvali jednu z policejních hlídek v blízkosti, aby jim v zastavení auta pomohla. Za chvíli už řidič peugeotu při kontrole vozidla otevíral dveře kufru, ze kterého na policisty „vykoukl“ popisovaný šátek. Stačila chvilka a policisté v útrobách auta objevili i bundu a zbraň. Poté se podezřelý muž již ve služebním voze přemístil do budovy rychnovské policie, kde se k činu doznal.

Jednadvacetiletému mladíkovi z Rychnova nad Kněžnou policisté sdělili obvinění ze zločinu loupeže, za který mu hrozí až desetiletý nepodmíněný trest.

Policie ČR Rychnov nad Kněžnou děkuje pohotovým mladíkům, bez jejichž ochoty a cenného svědectví by pro kriminalisty objasnění tohoto případu bylo mnohem obtížnější. Velký dík patří i neohrožené obsluze, přestože statečnost ženy v situaci, kdy na ni mladík mířil zbraní, pro ni představovala velké osobní riziko. V tak vypjatém okamžiku bylo téměř nemožné rozeznat airsoftovou pistoli, kterou muž držel, od pravé zbraně. Tentokráte vše naštěstí dopadlo dobře, ale před osobou se zbraní v ruce policisté doporučují být vždy obezřetní a neriskovat svůj vlastní život.

por. Mgr. Alena Kacálková tisková mluvčí PČR FOTO: PČR