I váš křeček může mít cukrovku: Čím krmit, abyste tomu předešli?

Dejte si pozor, aby váš křeček netrpěl nadváhou.
Autor: Eva Dudíková - 
12. května 2016
08:00

Nejen lidi, ale i křečci mohou trpět cukrovkou. Jedná se o metabolické onemocnění, kdy slinivka břišní není schopná produkovat dostatek hormonu inzulínu k vypořádání se s glukózou (cukrem) v těle. Nejčastěji se v dnešní době cukrovka vyskytuje u křečíků Campbellových, čínských, džungarských a křečíků hybridního původu (kříženců křečíka džungarského a Campbellova, tzn. křečíků ze zverimexu). Křečci syrští (zlatí) a křečíci Roborovského na cukrovku většinou netrpí.

Přílišné močení a pití jsou hlavními příznaky cukrovky

Příznaky cukrovky jsou většinou velmi dobře rozpoznatelné. Podestýlka v ubikaci je hodně počůraná, sladce smrdí (jako odlakovač na nehty), a křeček hodně pije. Pokud křeček vykazuje příznaky, otestujte ho pomocí diagnostických proužků GlukoPhan nebo HexaPhan, které koupíte v lékárně. Křečka nejlépe hned po probuzení umístěte do prázdné plastové krabičky nebo přepravky (nezapomeňte mu dát kousek šťavnaté zeleniny nebo vodu). Až se vyčůrá, vložte do moči diagnostický proužek a pár sekund vyčkejte. Dle návodu zkontrolujte glukózu.

Strava předchází cukrovce

Prevencí před cukrovkou je správná strava. Nedávejte svému křečkovi nic, co obsahuje rafinovaný cukr, melasu, fruktózu, sirup aj., ale také velké množství tuků! Obézní křečci mají velké riziko vzniku cukrovky. Zejména kontrolujte složení pamlsků a krmné směsi. Vyhýbejte se také podávání velmi sladkých druhů ovoce (např. banán) a velkému množství kukuřice.

Léčba cukrovky spočívá v dietě

Pokud má váš křeček cukrovku, poraďte se s veterinářem o vhodné léčbě. Křečkovi trpícímu cukrovkou je třeba zcela upravit jídelníček. Vyhněte se čerstvému i sušenému ovoci, kukuřici, hrachu, mrkvi, složkám krmiva s přidaným cukrem, bílé rýži, bílým těstovinám, bílému pečivu a potravinám s vysokým množstvím cukrů a sacharidů. Křeček musí mít neustále zajištěný přísun čerstvé vody a koutek, kam chodí močit, by měl být pravidelně vyměňován.

Sledujte naše křečky živě 24 hodin denně na Blesk.cz/Kreckovi

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud