Nová varianta covidu-19 Stratus se šíří rychleji? Lékař varoval před „zvláštními“ příznaky

Autor: DVL, lig - 
26. září 2025
05:00

Objevila se nová varianta covidu-19 zvaná Stratus neboli XFG či XFG.3, píše britský deník The Mirror. Podle lékaře má odlišné příznaky než varianty předchozí, rovněž se šíří rychleji. Jak se Stratus projevuje? A co lékař doporučil?

Lékař varoval o nové rychle se šířící variantě covidu-19, která způsobuje „zvláštní“ prvotní příznaky. Této nové variantě se říká „Stratus“ a má dva subtypy – XFG a XFG.3.

Poprvé se tato varianta objevila v lednu letošního roku a v červnu Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila, že varianta XFG bude „monitorována“, kvůli „globálně narůstajícím případům“.

Například v posledních dnech se XFG značně rozšířila v Irsku a minulý týden činila 73 procent všech známých infekcí covidu-19 v zemi.

Mezitím 3. září Agentura Spojeného království pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) ohlásila, že napříč Anglií narostly případy covidu-19 o 7,1 procenta v porovnání s předchozím týdnem, ačkoli není známo, kolik případů se týkalo nové varianty.

Jaké jsou příznaky?

Stratus se šíří rychleji než předchozí subtypy a může se projevovat trochu odlišně.

Lékař Kader, který šíří lékařské znalosti z účtu na TikToku, kde si říká @ask.doctor.k, uvedl, že tato nová varianta postihuje trávicí systém. „Tohle potřebujete vědět o nové variantě covidu-19. Říká se jí Stratus neboli XFG a symptomy jsou vlastně trochu jiné než u předchozích variant. Zdá se, že nový subtyp začíná se symptomy v uších, nose a krku, takže většina lidí si stěžuje, že má chraptivý hlas anebo je velmi bolí v krku. Vypadá to, že je XFG také více spojeno s problémy trávicího traktu. Lidem vadí nevolnost, zvracení, nadýmání či jícnový reflux,“ vyjmenovával doktor.

Kromě toho doporučil tři kroky, které by mohly pomoct snížit riziko infekce: pravidelné umývání rukou, pravidelné větrání a doporučil zvážit nosit roušku či respirátor v případě, že se člověk chystá do přeplněného prostoru. Dále poradil, aby lidé zůstávali doma, pokud začínají pociťovat příznaky, a aby nevycházeli dříve, než se jejich symptomy začnou zlepšovat.  

Video  Hlavní hygienička v Blesku: Covid opět sílí. Je skutečně tak nakažlivý?  - Bára Holá
Video se připravuje ...

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa