Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Konec roušek v MHD: Maďar řekl, proč byl proti. A kdy se podle něj respirátory vrátí?

Autor: ČTK, ula - 
13. dubna 2022
05:00

Od čtvrtka už nebudou nutné respirátory ve veřejné dopravě. Uvedl to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle něj se na tom shodl Národní institut pro zvládání pandemie (NIZP), nesouhlasil jen Rastislav Maďar. Blesk Zprávy se zeptaly, proč byl epidemiolog proti a čeho se obává. Maďar také naznačil, kdy by se roušky mohly vrátit.

„Shodl se na tom Národní institut (pro zvládání pandemie), i když ne stoprocentně jednomyslně,“ řekl ke zrušení nařízení Válek. Proti byl podle něj epidemiolog Rastislav Maďar.

„Epidemiologická skupina NIZP navrhovala zrušení povinnosti respirátorů k datu 1.5. Předložili jsme k tomu několik odborných argumentů,“ řekl Blesk Zprávám epidemiolog Rastislav Maďar. Nespecifikoval, o jaké argumenty přesně šlo.

„Můžu si to dovolit z toho důvodu, že máme klesající incidenci. Situace v nemocnicích se stále lehce zlepšuje, ale především klesá incidence pozitivních testů,“ odůvodňuje Válek svůj krok s tím, že nastavená opatření zafungovala a že na stejný počet provedených testů je stále méně a méně pozitivních.

Maďar: Prodlouží to epidemii

Podle Maďara by se situace v nemocnicích při zrušení nošení respirátorů v MHD před Velikonocemi zásadně zhoršit neměla, pomůže i počasí. „Zbytečně to ale oddálí pokles hodnot klíčových indikátorů epidemie, která se tím prodlouží,“ domnívá se epidemiolog.

Válek nicméně doporučil, aby lidé nosili roušky, kde jsou s neznámými lidmi, nebo pokud jde o špatně větrané prostory. „Noste respirátory, zvyšuje se počet respiračních chorob. V Japonsku nikdy nebyly respirátory nařízené, a přesto každý inteligentní Japonec nosí respirátor v době, kdy hrozí riziko, že by se mohl nakazit,“ podotkl ministr.

Povinnost nosit respirátory ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách by chtěl Válek zrušit na přelomu dubna a května, podle něj jde ale v tuto chvíli jen o pracovní představu. „Ještě vyčkáváme, situace tam zatím není úplně ideální. (...) Uvidíme, jak se bude vyvíjet,“ dodal.

Vrátí se respirátory na podzim?

Blesk Zprávy se dále ptaly, zda by se roušky a respirátory mohly letos vrátit.

„Na podzim budou v první vlně respirátory povinné ve zdravotnických a sociálních zařízeních, pravděpodobně v nějakém časovém intervalu i ve veřejné dopravě. Na dalších místech jako hromadné akce a další vnitřní prostory až podle vývoje epidemické situace a podle mutací koronaviru, které budou v té době dominovat,“ odhalil epidemiologický plán Maďar.

Video  Blesk Podcast: Česko je nanotechnologickou velmocí. Umíme výborné nápady dotáhnout, říká Kůs  - Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud